“Маю весь борг сплатити у подвійному розмірі”: як війна призвела до конфлікту краматорця з гаражним кооперативом

До редакції «Pro100Media» звернувся мешканець мікрорайону Лазурний у Краматорську, Леонід Кишкин, з непростою ситуацією щодо сплати внесків у гаражному кооперативі «Лазурний-2». Леонід, власник гаража з 1997 року, завжди своєчасно сплачував внески, однак через вимушену евакуацію та неможливість своєчасно сплачувати, борг накопичувався 2,5 роки. Після повернення до Краматорська  чоловік зіткнувся з проблемою: кооператив відмовляється приймати борг без нарахування штрафу, який подвоїв суму. Попри спроби вирішити конфлікт мирним шляхом, питання досі залишається відкритим, а справа загрожує перейти до суду.

“Мій гараж знаходиться в кооперативі  “Лазурний-2” з 1997 року. До повномасштабного вторгнення всі внески я сплачував вчасно та регулярно. Внески збирав старший вулицею готівкою на місці. Передача грошей підтверджувалася лише його підписом у техпаспорті без квитанцій та без чеків. Користуючись безготівковою системою розрахунків, я міг би регулярно сплачувати внески з будь-якої місцевості через інтернет. Фінансова звітність кооперативу публічно не оприлюднювалась, як і всі інші рішення організаційної та господарської діяльності. Але за відсутності внутрішніх конфліктів, це нікого не хвилювало.

На початку великої війни, ми, як й більшість краматорців, через небезпечну ситуацію, евакуювалися в інше місто. Попри матеріальні труднощі, я оплачував всі комунальні послуги через інтернет. Гроші на внески за гараж теж відкладав. Але не міг приїхати та особисто оплатити. Також хочу сказати, що за весь прострочений час оплати, мені жодного разу з кооперативу не надходили ні нагадування, ні попередження, ні питання причин несплати, ні пропозиції про те як це зробити. На мої дзвінки старший вулицею не відповідав. Тому  весь цей час я просив своїх знайомих навідуватись в гараж та стежити за можливими оголошеннями, щоб дізнатися кому та як оплатити внески під час війни. Мені відповідали, що ніяких оголошень немає. Я був готовий все оплачувати, але кооператив не створив для цього умов. Таким чином у мене вимушено накопичився борг за 2,5 роки.

В липні 2024 року ми з дружиною повернулися додому. Мені, за станом здоров’я, вже важко пересуватися, тому я віддав сину технічний паспорт на гараж з грошима, які мали б покрити весь накопичений борг. Я попросив його пошукати когось на території “Лазурного-2” та сплатити внески. Він застав виконуючого обов`язки скарбника в його майстерні. Але той відмовився взяти гроші та заявив, що, мовляв, я порушив Статут кооператива про порядок та строк сплати внесків, тому маю весь борг покрити у подвійному розмірі. В іншому випадку мені загрожує відрахування з кооперативу. Самого Статуту я особисто ніколи не бачив. Син розповів йому про мою ситуацію та обставини. Але в.о. скарбника, заявив, що війна не стосується обов’язків зі сплати внесків, і він прийме гроші тільки разом зі штрафом. До того ж всі гроші треба сплатити одразу єдиним внеском. Але я знаю, що з іншої людини, чий гараж знаходиться поруч з моїм, він взяв лише суму боргу за такий термін як й у мене. Можливо, це була й не одна людина.

Тепер я немов у повітрі завис. Сплатити борг у подвійному розмірі не можу, а він накопичується. Зауважу, що мій борг складає 1500 гривень за 2,5 роки. Здається, що такі умови оплати для мене створені, як навмисно. А може це новий вид шахрайства?

Я знаю, що раніше, до повномасштабного вторгнення, ніяких штрафів не було, а це означає, що Статут їх не передбачав у тому вигляді, як раптом вони з`явилися. Або попереднім керівництвом не застосовувалися на практиці у довоєнний період. Або кимось навмисне, заднім числом, зроблені виправлення у Статуті. Мені 78 років. Жінка інвалід другої групи. Всі ці події, звичайно негативно відбилися на нашому здоров’ї.

Я звернувся до в.о. голови кооперативу Богдану Магді з проханням розібратися у проблемі та вирішити її. Після розмови ми переписувались в месенджері Телеграм, але до компромісу не дійшли.  Навпаки, він сказав, що справа буде вирішена в  суді. Я хочу зауважити, що я не є злісний неплатник і порушник, а затримав оплату внесків вимушено у форс-мажорний період воєнного стану. Я  хочу і намагаюся добровільно сплатити внески у повному обсязі у скарбничку кооперативу, але у мене досі їх відмовляються приймати”, – розповів Леонід Кишкин.

Він також додав, як  уповноважена особа, згідно з сайтом «YouControl», вказаний М’ясников Віктор Олександрович.

“Але додзвонитися Віктору М’ясникову неможливо, а вузол зв’язку №20 на мікрорайоні, відповів, що офіційна юридична адреса кооперативу їм невідома і вони його  не обслуговують”, – додав краматорець.

Цю інформацію підтвердили й нашому журналісту.

В.о. голови  кооперативу Магда зауважив, що згідно з Статутом кооперативу Леонід Кишкин вже не є членом кооперативу, оскільки має заборгованість із внесення щомісячних внесків. 

Також він зауважив, що на сьогодні постачальники комунальних послуг в Краматорську мають право вимагати сплату заборгованості через суд, якщо споживач відмовляється розраховуватися добровільно. А процедура стягнення боргу через суд, яка була призупинена під час повномасштабного вторгнення тепер відновлена з дотриманням встановлених критеріїв розміру та давності боргу.

Він також пояснив, що кооператив уклав договір із комунальними підприємствами міста на щомісячне користування  їхніми послугами. Власники гаражів у кооперативі щомісяця мають сплачувати свої внески для підтримки життєдіяльності кооперативу. Як тільки суд повернеться до  Краматорська, кооператив подаватиме позови на неплатників, а виконавча служба описуватиме майно боржників для погашення боргів.

“Проте, такі роз’яснення не підтверджують, що кооператив зазнає збитків через претензії комунальників і тому конкретно не названі. Можливо, що у період військового становища, крім електроенергії, кооператив нічим не користується. Електроенергія оплачується індивідуально за лічильниками, а особисто у мене витрата сплачена авансом і наперед”, – додав Леонід Кишкин.

Зауважимо, що Постановою КМУ від 29.12.2023 № 1405 скасовано мораторій на стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.  Членські внески також прирівнюються до комунальних платежів, тобто їх треба сплачувати в повному обсязі. Але документом передбачається й реструктуризація боргу.

Крім того встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:    

Нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285);

припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285);

стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312; 2016 р., № 46, ст. 1669; 2022 р., № 26, ст. 1418), або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, документи, що підтверджують факт перетинання державного кордону України (на виїзд з України і в’їзд в Україну) у відповідний період часу), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285);

нарахування плати за житлово-комунальні послуги з дати початку по дату завершення тимчасової окупації територій, включених до переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, та стягнення заборгованості за ці послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. за відповідний період окупації, споживачів та/або членів їх сімей на відповідній території.”

Зауважимо, що згідно з Переліком “Території, на яких ведуться (велися) бойові дії”, у частині “Території можливих бойових дій” знаходиться Краматорський район. Він складається з 12 громад. Всі вони перебувають у списку територій можливих бойових дій, в тому числі й Краматорська міська територіальна громада.

Крім того, слід зазначити, що  діяльність гаражно-будівельних кооперативів контролюється місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а згідно ч. 2 ст. 166 ЦК України член виробничого кооперативу може бути виключений із кооперативу за рішенням загальних зборів у разі невиконання чи неналежного виконання обов’язків, покладених на нього статутом кооперативу, а також в інших випадках, встановлених статутом кооперативу і законом.