Дивовижний світ на чорно-білій дошці. Як тренується та вчиться у Норвегії обдарований краматорський шахіст Семен Мітусов

У скарбничці досягнень юного шахіста з Краматорська Семена Мітусова велика кількість перемог на змаганнях різного рівня. У 2019 році хлопець став абсолютним чемпіоном України серед юнаків до 14 років, вигравши три шахові дисципліни: класику, рапід та бліц, а у 2021 – переміг на  перших Всесвітніх спортивних учнівських іграх ISF U15, що пройшли у Белграді.  У лютому 2022 хлопець став переможцем чемпіонату України з шахового бліцу, але через кілька днів після цього почалося повномасштабне вторгнення, яке змінило життя спортсмена. Семен разом із мамою був змушений евакуюватися, і продовжив свою кар’єру в Норвегії, де торік виграв чемпіонат країни  у групі Кандидат, виконавши три норми IM.

Журналіст “Pro100Media”поспілкувався з мамою Семена Оленою, яка розповіла про адаптацію сина в новій країні, графік спортсмена, тренування, навчання та участь у тренувальних зборах переможця Кубка світу-2023 Магнуса Карлсена.

Семен Мітусов з мамою Оленою

Як проходить адаптація в новій країні?

Адаптація для Семена пройшла чудово. Відіграв велику роль вік та доброзичливе ставлення з боку керівництва школи, де він навчається. Семен один у школі з України. Спочатку зовсім нічого не розумів, йому перекладали все на англійську вчителі та інші учні. Зараз його рівень норвезької дуже гарний, син навіть каже, що знає цю мову краще за англійську. Цікаво, що англійську в Норвегії знають практично все. Будь-яка норвезька бабуся, якщо бачить, що співрозмовнику складно, легко переходить англійською та говорить вільно.

Як проходить зараз звичайний день Семена?

Син навчається у спеціалізованій спортивній школі. Подібних в Україні немає. З 8:30 до 12:00 проходять спортивні заняття. Є різні групи з видів спорту,  але це не означає, що Семен зайнятий лише шахами. У нього є тренування в залі, футбол, легка атлетика. При цьому заняття проходять на вулиці за будь-якої погоди та температури. У Норвегії кажуть: «Немає поганої погоди, є неправильний одяг». Після обіду йдуть звичайні уроки, але парні. Зазвичай, два на день. Тут також певна спеціалізація. У Семена – фізмат. Оцінювальна система – шестибальна. Іспити бувають і взимку. Нещодавно Семен писав три іспити з математики, фізики та норвезької. Усі письмово,  результати будуть пізніше.

Семен Мітусов

В цьому році Семен побував на тренувальних  зборах Магнуса Карлсена. Як вони були  організовані та проходили?

За цей рік Семен двічі був на тренувальних зборах Карлсена. Вдруге – нещодавно. Вони проходили в Осло. Лекції читали відому у всьому світі шахісти: Девід Хауелл, Рамачандран Рамеш, Сергій Тів’яков. На перших зборах був навіть Петер Хейне Нільсен, тренер Магнуса. Рівень занять, звісно, був дуже високий, щодня по 8 годин тренувань. Було дуже цікаво і Семен дізнався багато корисного для себе.

Тренувальні збори Магнуса Карлсена в Осло

Як Семен зараз готується до змагань?

Готується до партій та займається Семен самостійно. Ми часто спілкуємось з першим тренером Семена – Євгеном Литвиновим. Він зараз у Краматорську та продовжує працювати у  шаховому клубі. Дуже приємно було дізнатися про те, що нещодавно його учень виграв в Краматорську турнір.

Скільки часу Семен приділяє шахам зараз?

Семен багато їздить по турнірах. У школі обов’язкові три поїздки на змагання коштом школи. Також він має спонсора, він оплачує інші поїздки. У середньому, це один-два рази на місяць. Здебільшого змагання проходять у Європі. Бувають вдалі та не дуже, але максимальний рейтинг Семена був минулого місяця і становив 2484.

Різдвяний подарунок, який зробив Семену Магнус Карлсен, шахова дошка з його автографом

Найбільш результативною була поїздка у червні до Туреччини на “Cesme Open”. При досить сильному складі учасників, Семен посів перше місце і виконав першу норму GM

(Звання Гросмейстер присвоюється видатним шахістам. Це найвище звання, яке може отримати шахіст. У шахових правових матеріалах його зазвичай скорочують до GM. Це звання може бути присвоєне гравцям з рейтингом Ело більше ніж 2500 та тим, хто досягає необхідних трьох норм, – прим.ред.)

Семен на змаганнях “Cesme Open”

Що ви можете сказати про шахову культуру міста Осло та Норвегії загалом?

Шахове життя в Норвегії неймовірно активне. Завдяки тому, що ми живемо біля Осло, Семен грає у турнірах щотижня. Іноді два-три турніри вечорами. Тут це нормальна практика грати після роботи. В основному це рапід та бліц. Можна непогано заробити на кишенькові витрати. Крім того, велика кількість дітей займається шахами.

Восени Семен викладав шахи у двох групах для українських дітей. Із січня його запросили викладати для норвезьких дітей. До речі, тут не прийнято лише вчитися. У старшій школі та університеті підлітки обов’язково працюють і при прийомі на роботу про це запитують. Викликає здивування у роботодавця, якщо людина скаже, що тільки вчилася. Таким зазвичай відмовляють.

Семен Мітусов та Магнус Карлсен

Які плани маєте на майбутнє?

Планів ми не будуємо вже давно. Все може змінитися кардинально. Після школи Семен хоче вступати до університету. Але до цього ще далеко і все може змінитися. Поки він вчить норвезьку мову, прагне стати гросмейстером і просто зростає.