Війна, на жаль, стала невіднятною частиною нашої реальності, і в умовах нестабільності особливо важливо підтримувати найвразливіші категорії населення. Серед них – вагітні внутрішньо переміщені особи, які змушені залишити свої домівки внаслідок військового конфлікту. Внутрішньо переміщені особи з Краматорська також стикаються з безліччю труднощів, і отримання адекватної медичної допомоги — одна з найважливіших з них. Сьогодні журналісти «Pro100Media» розповідають де вагітні ВПО можуть знайти підтримку і які дії їм потрібно вжити для отримання необхідної допомоги.
Де вагітні можуть отримати допомогу
Незалежно від свого місця проживання і реєстрації, вагітні жінки можуть звернутися в будь-яку лікарню України для ведення пологів та отримати безплатну медичну допомогу.
Незалежно від того, чи ставала жінка на медичний облік раніше чи ні, та де вона це робила, вона може прийти в найближчий медичний заклад та безоплатно отримати послуги за медичним пакетом «Ведення вагітності в амбулаторних умовах” в рамках програми державних гарантій. І так само безоплатно отримати допомогу при пологах. Переселенка сама може обрати будь-який державний або приватний медзаклад, що має договір із НСЗУ, для ведення вагітності в амбулаторних умовах.
Безплатні послуги включають: спостереження за перебігом вагітності, аналізи крові, обстеження на віруси, УЗД, ЕКГ, профілактику інфекцій, а також повну інформацію про перебіг вагітності.
Під час пологів пацієнтка має право отримувати безплатні ліки, медичні вироби, знеболення, необхідні лабораторні обстеження та післяпологовий моніторинг для неї та дитини.
Щоб перевірити, які послуги безоплатні, майбутні мами можуть користуватися чат-ботом «Буду мамою», який розроблений ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів». Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги.
Як знайти медзаклад
Це можна зробити за посиланням або зателефонувавши до контакт-центру за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади, які надають допомогу з ведення вагітності або при пологах.
Онлайн це можна зробити за допомогою онлайн-карти на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». Для пошуку треба застосувати фільтр «Група послуг», де обрати пакет «35.Ведення вагітності в амбулаторних умовах» або «7.Медична допомога при пологах», а також вказати потрібний населений пункт. На карті відобразяться медзаклади з телефонами й адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/Pevvw0Ya .
Також майбутні мами можуть скористатися чат-ботами у Viber і Telegram.
Які документи треба мати з собою
Посвідчення особи;
Обмінну карту;
Особисті речі для себе та немовляти на період перебування у лікарні.
В разі, якщо щось зі списку відсутнє, медики все одно зобов’язані надати допомогу.
Виплати після пологів
Які документи потрібні
До заяви необхідно долучити медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи» або довідку лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка.
Куди звернутися
Можна звернутися до:
- Органів соціального захисту населення.
- ЦНАПу.
- Уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
На який термін призначають виплати
Виплата призначається строком на 6 місяців з місяця подання заяви (допомога виплачується 2,5 місяці до пологів, та 3,5 місяця після пологів).
Після закінчення терміну отримання допомоги необхідно знову звертатись із заявою до відповідних органів — виплата не продовжується автоматично.
За яких умов призначають чи продовжують виплати після народження дитини
- Сімʼя повинна була виїхати з територій, зазначених у спеціальному переліку, після 1 січня 2022 року, та/або має знищене/пошкоджене майно до ступеня непридатності до проживання.
- Сукупний дохід усіх членів родини не повинен перевищувати встановленого ліміту (9444 грн на місяць на одного члена сім’ї);
- Сім’я повинна відповідати певним критеріям щодо наявності майна.
- Працездатні члени родини офіційно працевлаштовані.
Рішення про продовження виплат ухвалюватимуть на підставі того, чи є у складі сім’ї особа, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Залиште коментар
Розгорнути ▼