Грант для ветеранів: як родина військового в Краматорську відкрила кав’ярню на колесах і яку суму дала держава

Юлія Гончарова з Олексієво-Дружківки Донецької області у 2022 році евакуювалася з Донеччини на Дніпропетровщину. Але закохалася у військового й повернулася. У Краматорську молода пара скористалася державною програмою “єРобота” та започаткувала власний бізнес — кав’ярню на колесах.

Чи легко було захистити грант, яку суму отримало подружжя та що пропонують своїм відвідувачам — Юлія поділилася з Суспільне Донбас.

Кава “Квітковий Раф” — одна з моїх улюблених, з нотками легкої гіркуватості, квітів та вершків. Авторські рецепти розробляємо самі.

Романтична історія знайомства

До повномасштабного вторгнення Юлія Гончарова у рідному селищі поблизу Дружківки Донецької області займалася сільським господарством — вирощувала городину та домашню птицю. Через наближення фронту у 2022 році вона з молодшою сестрою виїхала у Дніпропетровську область, розповідає молода жінка.

“У черзі за гуманітарною допомогою, я бачила скільки мам з маленькими діточками годинами чекали в загальній черзі, щоб отримати гроші від міжнародної організації. Я звернулася до керівництва з пропозицією створити для них окрему чергу. Мою ініціативність оцінили й запропонували роботу. Молодшу сестру я відвела у школу, вона очно пішла в перший клас”, — згадує Юлія.

І додає, що про повернення вона тоді не думала, але сталося так, що вона закохалася. У 2023 році Юлія та Микита одружилися. Щоб бути ближче до чоловіка жінка повернулася на Донеччину.

“Ми познайомилися через Instagram. Хоча виявляється, могли це зробити ще в Дружківці, коли я навчалася. Чоловік родом з Луганщини. Він виїхав з окупації й пішов в ЗСУ. Коли демобілізувався, Микита жив і працював у Дружківці, але там ми не зустрілися. Натомість він знайшов мене в інтернеті — там почалися наші стосунки. З початком повномасштабного він добровольцем повернувся у військо”, — розповіла дружина.

Кава та котики ЗСУ в кав’ярні. Надала Юлія Гончарова

Як відкрили власний бізнес

Як розповідає молода жінка, повернулася вона на Донеччину у лютому 2023 року. Зустрічаючись у Краматорську з чоловіком, закохані гуляли містом, відвідували місцеві кав’ярні.

“Я дуже люблю каву. Але жодна мені не припала до смаку. Ми з чоловіком якось поговорили, й він запропонував відкрити власну справу. А чом би й ні?”, — ділиться підприємниця.

Щоб більше дізнатися про роботу сфери послуг, Юля влаштувалася у заклад знайомої, яка й навчила жінку усіх тонкощів ведення справи з продажу кави. Підготувала бізнес-план і подала його на державну програму “єРобота” через застосунок “Дія”.

“Вийшло все не з першого разу. Ще на етапі заявки у нас не виходило відправити, бо підписати мали двоє. Ніхто не говорить, що вперше підписувати її обов’язково треба електронним ключем. Продавати каву ми хотіли у парку “Сад Бернадського”, там ми часто з чоловіком гуляли. Але дозволу нам не надали”, — пояснила Юлія.

Вона зазначає, що заявка у заповненні проста. Грант вони брали на започаткування бізнесу і гроші просили на обладнання та просування. Заявку погодили: родина отримала близько пів мільйона гривень.

“482 тисячі гривень дали, ми ще доклали своїх і купили: сам вагончик-причіп, в нього кавомашину, гриль, холодильник, вітрину — все, що потрібно для кав’ярні з нуля. Зараз ми робимо різну каву та хот-доги”, — розповіла жінка.

Їхня кав’ярня на колесах розпочала роботу 24 травня 2024 року. За умовами гранту, взяли на роботу двох працівниць. Справу ведуть спільно. Серед родзинок — авторська кава.

“Чоловік відповідає за соціальні мережі та логістику. Все робимо спільно. Нам подобається. Кав’ярня — на колесах, тому у разі загострення, бізнес евакуюємо і продовжимо роботу в іншому регіоні. Однак, хочеться, щоб закінчилася війна, і всі повернулися на Донеччину — у свої домівки”, — зазначає підприємниця.

“єРобота” для ветеранів у Донецькій області

За інформацією Донецького обласного центру зайнятості, яку надали у відповідь на запит Суспільне Донбас, з квітня 2023 року на “Грант для ветеранів та членів їхніх сімей” надійшли 12 заявок.

Шість з них отримали позитивні рішення про надання фінансової підтримки.

“Майже 2,5 млн гривень було надано грантоотримувачам від держави. Грантові кошти підприємець може використати на придбання обладнання, сировини, матеріалів, оренду приміщення і транспортних засобів, необхідних для реалізації бізнес-проєкту, закупівлю ліцензійного програмного забезпечення, оплату послуг з маркетингу”, — йдеться у відповіді.

Там також зазначається, що серед тих, хто отримав грант — зі Слов’янська, Краматорська, Мар’їнки. Найпопулярнішими сферами, які обирали підприємці-переможці:

  • надання послуг мобільного харчування;
  • організація тепличного господарства та вирощування фруктів;
  • салон ритуальних послуг;
  • магазин одягу та взуття.

Як податися на “Грант для ветеранів та членів їхніх сімей”: інструкція

Як пояснили в обласному центрі зайнятості, військові можуть отримати грант до 1 мільйона гривень на бізнес після повернення до цивільного життя, зокрема ті, які отримали інвалідність внаслідок війни.

Другий з подружжя — 500 тисяч гривень. Обов’язковою умовою надання фінансування є працевлаштування:

  1. для члена сім’ї, що візьме на роботу одного працівника — до 250 000 грн включно; двох — від 250 000 грн до 500 000 грн.
  2. Учасник бойових дій може зробити так само або ж найняти чотирьох людей і отримати до 1 млн грн включно. 30 відсотків від суми отримувач має сплатити самостійно або коштом інших джерел.

Що потрібно:

  1. Написати заявку та бізнес-плану.
  2. Подати документ через портал Дія.
  3. Пройти співбесіду в регіональному центрі зайнятості.
  4. Дочекатися рішення про надання гранту або відмову.
  5. Отримати повідомлення про результати в особистому кабінеті на порталі Дія.
  6. Укласти договір та відкрити рахунок.