Під час війни багато краматорців були змушені залишити свої домівки та переїхати в інші регіони країни. Але лише опинившись у відносно безпечному місці, після пережитих стресів, внутрішні переселенці можуть усвідомити масштаби своїх переживань і зазвичай потребують не лише психологічної, але й медичної підтримки.
Сьогодні журналісти “Pro100Media» розповідають, чи мають право ВПО на отримання медичної допомоги без декларації з сімейним лікарем, де можна знайти необхідні медикаменти, а також куди звертатися, якщо виникають відмови в наданні безплатних послуг.
Яку медичну допомогу можна отримати?
В Україні визначено чіткий перелік та рівний доступ до медичних послуг, які доступні всім громадянам на безплатній основі. Кожен може отримати медичну допомогу в повному обсязі, незалежно від місця реєстрації чи проживання.
До списку видів медичної допомоги, які можуть отримати ВПО безплатно входять:
- первинна медична допомога;
- паліативна медична допомога;
- спеціалізована медична допомога;
- медична допомога дітям до 16 років;
- реабілітація у сфері охорони здоров’я;
- медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
- екстрена медична допомога (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем).
Додатково ВПО доступні безоплатні медикаменти або ліки з частковою доплатою за програмою “Доступні ліки”. В рамках цієї програми всі препарати за рецептом для людей, які потребують постійного лікування, можна отримати в будь-якій аптеці безплатно. Якщо ліки перевищують визначену державою ціну, їх можна отримати за невелику доплату. Перерозподіл таких медикаментів по регіонах регулює Міністерство охорони здоров’я.
Як отримати безплатну медичну допомогу?
Потрібно звернутися до лікаря первинної медичної допомоги: педіатра, терапевта або сімейного лікаря. Внутрішньо переміщена особа може обирати будь-якого сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому медичному закладі, оскільки медична допомога не прив’язана до місця реєстрації чи проживання.
Знайти заклад можна:
на дашборді “Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги” за посиланням: https://cutt.ly/4ec0q0im
зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор в телефонному режимі допоможе знайти найближчий заклад первинної медичної допомоги та перелік лікарів, які укладають декларації.
ВПО мають право звернутися до найближчої медичної установи, яка має договір з НСЗУ, щоб укласти декларацію з сімейним лікарем, надавши наступний перелік документів:
• оригінал паспорта або іншого документа, що посвідчує особу пацієнта та/або його законного представника;
• оригінал реєстраційного номера облікової картки платника податків;
• свідоцтво про народження дитини (у випадку укладання декларації для дитини).
Попередню декларацію скасовувати не обов’язково, бо при укладанні нової декларації з лікарем, стара буде автоматично анульована.
Лікарі первинної медичної допомоги мають ліміт на декларації: сімейний лікар – 1800, терапевт – 2000, педіатр – 900. Якщо лікар досяг ліміту, то він на свій розсуд приймає рішення щодо укладення декларації понад ліміт. Якщо лікар не досяг ліміту – він не може відмовити в укладенні декларації.
Зверніть увагу: укладення декларації як в комунальному закладі, так і в приватному, – безоплатні.
Але не обов’язково потрібно укладати нову декларацію з сімейним лікарем.Наразі діє спрощений доступ українців до первинної медичної допомоги, зокрема внутрішньо переміщена особа має право отримати медичну допомогу без укладання нової декларації з лікарем.
ВПО можуть звертатися у будь-який заклад охорони здоров’я, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування. Амбулаторія чи інший лікувальний заклад, до якого звернулися людина зі статусом ВПО, повинні:
– вести облік переміщених осіб, які звертаються;
– надавати первинну, а також медичну допомогу пацієнтам у невідкладному стані;
– проводити вакцинацію відповідно до календаря профілактичних щеплень.
Крім того, відповідно до Закону України “Про екстрену медичну допомогу”, кожен громадянин України має право звернутися за отриманням екстреної медичної допомоги до найближчого відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, який може забезпечити надання такої допомоги.
Як переселенець може отримати безплатні ліки?
Зверніться до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря) та отримайте електронний рецепт.
Завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки».
Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за е-рецептом.
Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. У програмі беруть участь лише монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину).
Як зробити планове щеплення?
Вакцинуватися можна, не укладаючи нову декларацію з лікарем. Під час воєнного стану отримати щеплення можна в найближчому закладі, який надає первинну медичну допомогу.
Чи можна не змінювати сімейного лікаря людині, що переїхала?
Так, дистанційно ваш сімейний лікар може:
виписати електронний рецепт на “Доступні ліки” чи інсулін;
створити електронне направлення;
проконсультувати.
Як отримати консультацію вузькопрофільного спеціаліста?
Потрібно отримати направлення до нього. Його може дистанційно створити в електронному вигляді ваш сімейний лікар або надати лікар у закладі, до якого ви звернулись за місцем перебування.
Без направлення можна звернутися до таких фахівців: гінеколог (зокрема, дитячий), психіатр, нарколог, стоматолог, фтизіатр, лікар, у якого під наглядом перебуває пацієнт із хронічними захворюваннями.
З направленням можна звернутися до лікаря в будь-якому регіоні та в будь-якому закладі охорони здоров’я, який уклав договір з НСЗУ на відповідний пакет послуг.
Як записатися до лікаря?
Переходите за посиланням та обираєте лікаря потрібної спеціальності, далі обираєте і натискаєте потрібний вам день та час.
Де можна отримати консультацію онлайн?
Це можна зробити, скористувавшись:
1) медичним чат-ботом «Турбота»
2) додатком або сайтом «Doctor Online»
Чи може лікар понести відповідальність за відмову у наданні медичної допомоги?
Якщо пацієнту відмовляють надати медичну допомогу за місцем фактичного проживання, то це може бути підставою для притягнення до кримінальної відповідальності за відмову у наданні медичної допомоги (ст. 139 Кримінального кодексу України – ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником, який зобов’язаний, згідно з установленими правилами, надати таку допомогу, якщо йому відомо, що це може мати тяжкі наслідки для хворого).
Також ст. 140 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов’язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого.
Крім цього, ст. 184 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за порушення права на безоплатну медичну допомогу, що, зокрема, виявляється в незаконній вимозі оплатити медичну допомогу в державних чи комунальних закладах охорони здоров’я.
Згідно зі ст. 34 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”, лікар має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо останній не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку закладу охорони здоров’я, але лише за умови, що це не загрожуватиме життю хворого і здоров’ю населення.
У разі відмови у наданні медичної допомоги можна звернутися до МОЗ за номером 0800602019 або до НСЗУ за номером 1677.
А також написати скаргу на імʼя головного лікаря (медичного директора) медзакладу про неправомірні дії фахівця; до Департаменту охорони здоров’я в місті або регіоні, де знаходиться; подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ
Залиште коментар
Розгорнути ▼