Субсидія на оренду житла для ВПО: хто зможе претендувати на державну допомогу та як її отримати, — пояснення юриста

Вимушені переселенці зможуть скористатися субсидією на оренду житла у січні 2025 року. Відповідна постанова вже прийнята, на її втілення урядовці мають три місяці. Як скористатися, куди звертатися та що для того потрібно — Суспільне Донбас роз’яснила юристка громадської організації “Донбас SOS” Наталія Юрлова.

Наталія Юрлова пояснила, що три місяці постановою передбачені для того, щоб Міністерство соціальної політики та Пенсійний фонд мали час опрацювати технічну складову запровадження субсидії на оренду житла для переселенців, яка йтиме через управління ПФУ.

“Станом на сьогодні — це експериментальний проєкт, який планується запровадити в дев’яти областях — це Чернігівська, Сумська, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Луганська, Донецька, Херсонська. Крім територій, на яких ведуться, велися бойові дії, або тимчасово окуповані території”, — пояснює юристка.

Та додає, що до постанови вже є зміни, ними передбачається поширення експериментального проєкту по всій території України.

Наразі переселенці можуть отримувати лише допомогу на проживання, а власники житла — компенсацію за безкоштовне розміщення ВПО за програмою “Прихисток”.

“Програма “Прихисток”, ймовірно, діятиме лише зимовий період. Ми знаємо, що в жовтні багатьом внутрішньо переміщеним особам вже припинили цю допомогу. Її також оформити не можуть ті люди, які переїхали з 2014 року. За дослідженнями, саме гроші, які люди отримують як допомогу на проживання, вони витрачають на оренду житла”, — зазначає Наталія.

Нова постанова обмежень до дати переміщення немає. Натомість обрати людина може лише одну державну допомогу на житло, зазначає вона.

Який механізм призначення субсидії на оренду житла та хто має право на виплату

Субсидія надаватиметься на оренду житла. Людям, які винаймають квартиру чи будинок і платять гроші їхнім власникам, держава повертатиме певну суму, пояснює механізм державної програми юристка. За постановою, субсидія призначатиметься на шість місяців, але не більше ніж на двох шестимісячних строків поспіль.

“Загалом експериментальний проєкт поки що передбачається на 2 роки. Однак, все залежатиме від його успішності”, — зауважує Наталя.

Претендувати на таку субсидію можуть:

  • внутрішні переселенці, які перемістилися, зокрема, й повторно з територій активних бойових дій або з тимчасово окупованих територій і не мають власного житла;
  • ВПО, у яких житло знищене чи пошкоджене на підконтрольній українському уряду території. Цей факт має бути внесений до реєстру пошкодженого і знищеного майна, або має бути складений відповідний акт обстеження від комісії.

“У склад родини, домогосподарства враховуватимуть не лише людей, яких пов’язують сімейні відносини, а тих, хто спільно проживає в одному приміщенні і мають спільний побут. Наприклад, чоловік, дружина, діти, зокрема студенти до 23 років, які навчаються за денною, дуальною формою навчання. Це можуть бути старші батьки-пенсіонери, онуки — всі, хто проживає на одній площі”, — розповіла юристка.

Натомість вона зауважує, що до складу родини не включатимуться ті, хто не проживають разом — члени родини, що виїхали за кордон, зникли безвісті, депортовані за межі України, перебувають у полоні, військовослужбовці, які проходять службу понад 30 днів на момент призначення субсидії.

Договір оренди на житло обов’язковий

Як пояснює Наталія, для спрощення процедури укладання договору — постановою передбачений зразок такої угоди.

Власник, який здає квартиру чи дім в оренду, має сплачувати податки, зокрема на прибуток і військовий збір.

“У теперішній редакції постанови передбачено, що компенсуватися буде лише частина податку. У змінах до неї є пропозиція компенсувати всю суму. Якщо податки не будуть сплачуватися орендодавцем, відповідно, йому і компенсація не буде нараховуватись. Якщо в Пенсійного фонду буде інформація про те, що орендар не сплачує податки, а компенсація йому була нарахована, то його зобов’яжуть повернути гроші. На переселенців, які винаймають таке житло, це не впливатиме — орендодавець вибуває з експериментального проєкту, але субсидія на оренду ВПО продовжуватиме нараховуватися”, — розповіла юристка ГО “Донбас СОС”.

Подати документи можна буде:

  • через органи пенсійного фонду: звернутися особисто, через електронний портал або мобільний додаток пенсійного фонду;
  • ЦНАП;
  • через установи уповноважених банків. Перелік ще розробляється.
  • Соціальний вебпортал електронних послуг мінсоцполітики — ця ініціатива також в розробці.

Документи, які необхідні для отримання субсидії на оренду житла:

  • заява за встановленою формою;
  • договір (при подачі документів він має бути підписаний);
  • копії документів, що підтверджують повноваження законного представника власника на це житло;
  • інші документи, які підтверджують обставини, які мають значення для призначення субсидії.

Скільки грошей компенсуватиме держава ВПО за оренду житла

Субсидія буде надаватися людям, які витрачають на оренду житла понад 30% сукупних доходів, зазначає юристка.

“Якщо родина має доходи менші, ніж два прожиткових мінімуми на одного — станом на 2024 рік це 5840 гривень — то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості найму оренди. У постанові не передбачено, що відсоток — 30% сталий. Він може бути відкоригований залежно від доходів сім’ї. Можливо, створять калькулятор для обрахунку”, — каже юристка.

“Для кожного домогосподарства, для кожної сім’ї ця сума буде різною і залежатиме від їхніх доходів і від тієї суми, яку родина витрачає на оренду цього житла”, — додає Юрлова.

Вона також зауважує, що у 2025 році прожитковий мінімум зміниться. До того ж середню вартість найму оренди однокімнатної квартири, наприклад, встановлює Держстат, де передбачені коефіцієнти.

У Луганській та Донецькій областях їх застосовуватимуть тільки для територій, де не ведуться активні бойові дії та які не перебувають під тимчасовою окупацією.

“Вартість субсидії буде розраховуватися так: визначається шляхом множення середньої вартості найму одного квадратного метра на відповідний коригувальний коефіцієнт і на соціальну норму площі, яка враховує кількість людей у складі домогосподарства. Зараз соціальна норма житла становить 13,65 квадратні метри на кожного члена сім’ї, але не менше 35,22 квадратні метри для домогосподарства”, — пояснює юристка.

“Постанова достатньо складна, передбачено багато моментів — життєвих ситуацій, є чимало винятків та індивідуальних особливостей, які вирішуватимуться на місцях”, — додає Юрлова.

Зокрема вона розповідає, що серед винятків — майнові критерії. Наприклад, субсидія не призначається, якщо родина придбала новий транспортний засіб, були покупки на суму 100 тисяч гривень, сім’я має депозит, є борги по аліментах чи родинний зв’язок із власником орендованого житла.

Терміни розгляду заяви — 10 робочих днів, від дати отримання необхідних документів для прийняття рішення.

Власник житла зобов’язаний підтверджувати сплату податків щоквартально або щорічно, залежно від групи оподаткування. Орендар своєю чергою — вчасно вносити платежі за винайм квартири.

Отримати консультацію стосовно конкретної ситуації можна скориставшись гарячою лінією “Донбас SOS”:

  • 0800309110 (дзвінки безкоштовні),
  • повідомлення на Viber, телеграм, WhatsApp за номером 0935006918.