Волонтери з-за кордону лагодять будинки у прифронтовому селищі Донеччини

Втричі від лютого 2022 року скоротилось населення селища Дробишеве на Донеччині, нині там лишаються близько 700 людей. Вони готуються до зими вдома, за 20 кілометрів від фронту. Внаслідок російських обстрілів у селищі є зруйновані будинки, ще близько двох десятків — побиті. Як місцеві ремонтують хати та хто їм допомагає — у репортажі Суспільне Донбас.

На одній із вулиць Дробишевого — зруйновані будинки. В травні цього року армія РФ вдарила по селищу російською авіабомбою. Три хати стали руїнами, ще 18 — пошкоджені, розповідає місцева жителька Валентина. Вона — вулична в цьому кварталі.

“Люди дуже бідкаються, дуже постраждали, а ще зима заходить. Потребують ремонту, шиферу, вікно, в кого що, у кого — паркан”, — говорить Валентина.

Будинок Валентини й Миколи, що на цій вулиці — пошкоджений.

“Ні даху, ні вікон, ні дверей, ні гаража, ні паркана. Дві машини… Стіна відійшла від стелі. Глину у сусідів брали, і глиною забивали”, — згадує жителька Дробишевого Валентина.

“Я утеплив всі вікна — OSB туди, а потім пінопласт, піною запінив. Дуже якісно зробив, тому що зима йде”, — розповідає Микола.

Покрівлю — безоплатно ремонтують волонтери, Дробишеве, Донецька область, 8 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Покрівлю їхнього дому безоплатно ремонтують волонтери. Усі — іноземці, розказує Арія — він з Великої Британії.

“Дві організації — “Схід SOS” та “База UA” — об’єдналися для співпраці. Дахи, які ми зробили. Зараз ми робимо дах пану Миколі. І це все безкоштовно. Усі ми — волонтери. Я з Великої Британії, також в нас є американець, британець, австралієць та канадієць — звідусіль”, — розповів Арія.

У Дробишевому, говорить він, вони безкоштовно відремонтували три будинки.

“Я приїхав в Україну п’ять років тому і коли почалась війна я почав волонтерити. На даний момент я тут, щоб допомагати усім, чим можу, тому що я люблю країну”, — говорить Арія.

Від міжнародних доброчинників жителі Дробишевого раз на місяць отримують харчі.

Місцева жителька Ганна, говорить: ці продукти допомагають. Жінка зимуватиме сама: хата її сина повністю зруйнована, він з родиною — за кордоном.

Жінка каже: пережила окупацію, не боїться нічого.

“В підвалі з сусідкою сиділи, тряслися, Богу молилися. Не дай Бог, гріміло, свистіло, землетрус був справжній. Як Україна виходила, ці (окупанти — ред.) прийшли — хліба не було, на пампушках жили. Тісто замісила, на сковорідку, туди-сюди, спекла. І слава Богу, що у всіх варення було. Стрес, і першим воно на солодке потягнуло всіх”, — згадує жителька Дробишевого Ганна.

Ні Ганна, ні Микола з Валентиною виїздити з селища, кажуть, не збираються.

“Город, овочі — все є. Гуманітарку дають, слава Богу. Я тут народилася, тут виросла, все життя пройшла. Що Бог дасть: вб’ють — так вб’ють”, — каже Ганна.

“Ні, виїжджати не збираємся, ні греця! Що ж ми, все кинемо? Куди їхати? Син має інвалідність, друга група. В нього пенсії 2 тисячі. У мене 4 тисячі, і в неї 4 тисячі. За що?”, — говорить житель Дробишевого Микола.

За словами старости Валентини Тищенко, за час повномасштабної війни в Дробишевому загинули близько двох десятків людей, розбиті дві школи, два дитсадки, будинок культури, церква.

Населення скоротилося втричі — люди повиїздили, дітей немає — повивозили. Нині, за даними старости, у Дробишевому 700 людей.