Як безпечно та правильно проводити валютно-обмінні операції під час війни: що потрібно знати краматорцям

З початком повномасштабної війни в Україні відбулися значні зміни в житті громадян. Не обійшли вони стороною й банківську систему нашої держави. Сьогодні журналісти «Pro100Media» виокремлять основні аспекти та особливості в галузі обслуговування громадян, які виконують валютно-обмінні операції, а також нададуть рекомендації, щодо проведення їх у воєнний час.

Наразі, в Україні діють обмеження, щодо здійснення валютно-обмінних операцій, вони стосуються:

  1. Використанням валют держав, що здійснюють збройну агресію проти України, а саме: російських та білоруських рублів;
  2. Проведення ВОО з фізичними, чи юридичними особами, що місцем постійного проживання/ реєстрації мають РФ чи РБ;
  3. Проведення ВОО для виконання зобов’язань  перед фізичними чи юридичними особами, що місцем постійного проживання/ реєстрації мають РФ чи РБ;

Громадяни України чи особи, що мають посвідку та тимчасове чи постійне проживання в Україні мають право виконувати наступні операції:

  1. Купівлю іноземної валюти (Наприклад: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» продає/купує валюти: долари США (USD), євро (EUR) – у будь-якому відділені, що здійснюють ВОО,  англійські фунти стерлінгів (GBP), канадські долари (CAD), швейцарські франки (CHF), угорські форинти (HUF), польські злоті (PLN) – відділення, згідно з внутрішнім переліком)
  2. Продаж іноземної валюти
  3. Обмін (конвертація)

Також, особа, що звертається до банку повинна надати співробітникам банку документи:

  1. Паспорт громадянина України
  2. Реєстраційний номер облікової картки платника податків
  3. Та документ на тимчасове місце проживання в Україні (для нерезидентів)

А співробітники банку мають право фіксувати наступні дані клієнта:

  1. Прізвище, ім’я, по батькові
  2. Дату народження
  3. Номер (паспорт-книжечка та ID-паспорт) та серію (паспорт-книжечка)
  4. Дата видачі та орган, що здійснив видачу документа
  5. Місце проживання / перебування фізичної особи
  6. Індивідуальний податковий номер
  7. Громадянство для нерезидентів

Також, клієнт банку не повинен забувати про діяльність фінансового моніторингу. Загалом, фінансовий моніторинг – це перевірка клієнта та його діяльності, що запобігає здійсненню останньому операцій пов’язаних з незаконною діяльністю, чи фінансуванню тероризму. Саме тому, необхідно пам’ятати, що здійснення фінансових операцій до 400 тис. грн чи в еквіваленті в іноземній валюті без встановлення ділових відносин з банком, можна здійснювати вільно.

Порядок купівлі-продажу у відділеннях банку виконується відповідно до розпорядження встановлених курсів валют, копія примірника якого повинна знаходитися в доступному для клієнтів місці.

Також, необхідно пам’ятати, що банки не здійснюють обмін іноземної монети, та можуть відмовити в обміні валюти, якщо та набула ознак зношеності (пошкодження, надриви, плями, які видно під ультрафіолетом та таке інше), натомість клієнту може бути запропонована операція інкасо.