З прифронтової Донеччини до Дніпра евакуювали кам’яні пам’ятки: нижню частину половецької статуї ХІІ століття та гарман ХІХ-початку ХХ століття.
Про це Суспільне Донбас розповів виконувач обов’язків директора Дніпропетровського національного історичного музею імені Яворницького Олександр Старік.
За його словами, артефакти вивезли волонтери разом з військовими, як і інші археологічні пам’ятки Донецької області, які передають на тимчасове зберігання до музею.
“Передали – нижню частину чоловічої половецької статуї, їй 800 років. Вона в побілці – місцеві її фарбували “для краси”, як це в нас часто буває на свята… Вона дуже цікава. По ногах видно – нанесена система ремінна поножжей, як у воїнів. І що ще цікаво – є позначки на нижній частині, поблизу п’ятки для вкопування. Тут два варіанти: або це були прорізі – сліди знаряддя для обробки каменю, або – символи. Чітко зараз сказати не можемо. Коли трішки приведемо до ладу, тоді вже можна сказати точно. Але ці сліди – рідкісна річ. На інших статуях з Донеччини – ми таких не бачимо”, – сказав історик.
Верхня половина статуї, сказав Олександр Старік, була втрачена давно, ймовірно, ще у ХІХ столітті.
“Навіть з цієї частинки – можна зробити багато висновків для науки, вона дуже цінна”, – додав науковець.
Також, як він зазначив, волонтери привезли до музею гарман ХІХ століття – коток, який використовувався для обмолочування збіжжя.
“Гарман – з тієї ж самої території. Перебував поруч з цією частиною статуї”, – уточнив спеціаліст.
“Зазвичай такі пам’ятки просто не виживають під час бойових дій. Є конвенція, яка покладає відповідальність на армію окупанта за пам’ятки культури. Але ми розуміємо, що окупант не виконує міжнародні домовленості, тому такі пам’ятки важливо евакуйовувати”, – підсумував керівник музею.
Залиште коментар
Розгорнути ▼