Торік Україна опинилась за крок від блекауту. Втім ворог не полишив бажання занурити країну у суцільну темряву. Тому кожному, хто працює чи навчається дистанційно, бажано подбати про безперебійний доступ до інтернету. Журналісти “PRO100MEDIA” поспілкувалися з інтернет-провайдерами Краматорська і дізналися, як компанії готуються до можливих блекаутів.
“Ми з минулого року готувалися: на всі великі вузли у нас були встановлені акумулятори та ми закупили біля десяти генераторів. Ми встановили більш потужні акумулятори, ще встановили великі дизель-генератори, які працюють в системі автозапуску”, – розповів директор компанії Elite-Line, Микола Кучерук.
Інтернет буде за рахунок резервного живлення на вузлах зв’язку. Тривалість роботи під час відключень світла, залежить від провайдера і його можливостей.
“Три дні це мінімум, вузли працюють постійно, у нас є великий запас по акумуляторам, генератори стоять і паливо є”, – зауважив Володимир, директор інтернет-компанії “Гепард”.
Компанії можуть забезпечити абонентів стабільним інтернетом, навіть під час відключень світла, завдяки спеціальній технології PON (пасивна оптична мережа).
Технологією передбачено використання оптоволоконного кабелю від провайдера до абонента. Здебільшого клієнтів приватного сектора одразу підключають цим способом. У багатоквартирних будинках складніше ситуація.
“Весь приватний сектор – це підключення оптикою прямо до будівлі. І всі мешканці, які підключені за технологією PON у нас, вони мають енергонезалежний інтернет. Цим інтернетом ми підключили всі пункти незламності власним коштом. Весь минулий рік воно працювало, ми тримали на акумуляторах та генераторах. Зараз наші клієнти можуть переключитися, так як у приватному секторі, провести собі оптику до квартири і мати енергонезалежний інтернет, який буде на час блекауту”, – зауважив директор компанії Elite-Line, Микола Кучерук.
Зазвичай для підключення цієї технології абонент не повинен сплачувати інтернет-провайдеру. Виняток – якщо підключені до мережі мідним кабелем.
“Перепідключення для наших абонентів коштує 500 грн. А для нових клієнтів – 1000 грн. При тому, що собівартість підключення виходить десь 1600 – 1800 грн. Ми беремо вартість підключень на себе, бо розуміємо, що людям важко сплачувати повну вартість”, – розповів Микола Кучерук.
Якщо клієнт хоче користуватися технологією PON має подбати про додаткове живлення техніки. Придбати повербанк і дроти до нього, щоб заживити оптичний термінал та wifi-роутер.
“Якщо радити людині купити собі повербанк, то йому потрібно якийсь перетворювач напруги з 5 на 12. Краще брати спеціальні девайси – міні джерело безперебійного живлення, вони всюди продаються. Від нього живиться і оптичний термінал, і роутер, коштує в залежності від модифікації від 1000 до 2500 грн.”, – радить директор компанії Elite-Line.
“Якщо клієнт купує бюджетний повербанк або пристрій джерело безперебійного живлення, то може працювати з інтернетом десь шість годин. Це якщо бюджетні моделі. Якщо брати дорожче, то і час роботи збільшується”,– зазначає директор інтернет-компанії «Гепард».
Попри те, що інтернет-провайдери з якими ми поспілкувалися, вклали гроші у генератори та акумулятори, вартість послуг не змінювали, бо здорожчання послуг вдарить по кишеням користувачів.
“Після останнього підвищення, а ми підвищили на 20 грн, бо вже не вистачало коштів на акумулятори та генератори. Люди почали відключатися, це було не дуже масово – 2-3% наших абонентів відключилися через те, що у них не було змоги сплачувати 200 грн.”, – розповів директор компанії Elite-Line.
Міністр цифровох трансформації Михайло Федоров у своєму телеграм-каналі порадив українцям подбати про енергостійкий інтернет.
“Раджу кожному українцю вже зараз подбати про енергостійкий інтернет. Це основа вашої ефективності взимку.
Для цього:
— уточніть у власного провайдера, чи готовий він забезпечити інтернет без світла й на скільки годин;
— якщо відповідь вас не влаштує, знайдіть найближчого й подайте заявку на підключення;
— забезпечте Wi-Fi-роутер безперебійним живлення”.
Залиште коментар
Розгорнути ▼