МОЗ України запроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки. За інформацією відомства, це відбудеться весною 2023 року.
Трохи раніше про такий крок повідомив Михайло Радуцький, голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. За його словами, вже з квітня всі рецептурні медичні препарати відпускатимуться за електронним рецептом.
Рішення буде впроваджуватися поступово: за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі, лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку.
Які ліки будуть за електронним рецептом
Електронний рецепт пошириться на зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря, та які пацієнт купує за власні кошти.
До цього переліку належать також антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші. Важливо, що ряд деяких звичних для нас ліків проти болю, кашлю чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря.
Як отримати е-рецепт на ліки
Е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ – це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який лікар. Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. І для цього необовʼязково мати договір з НСЗУ.
Завдяки цифровізації призначення ліків в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) лікуючий лікар за вашою згодою зможе переглянути історію даних, дізнатися про супутні захворювання, приймання інших медикаментів та іншу інформацію, необхідну для призначення ефективного лікування. А з часом – відстежувати результати лікування та за потреби створити план лікування.
Для того, щоб отримати рецепт на рецептурні ліки необхідно звернутися на прийом до лікаря. Під час огляду лікар, за потреби, зареєструє вас в електронній системі охорони здоровʼя та сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.
Повторний електронний рецепт можна отримати дистанційно
У разі тривалого лікування за хронічних захворювань або ж за потреби продовжити лікування чи профілактику повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обовʼязково має бути зафіксоване перше призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні.
Як і під час очного прийому, із випискою е-рецепта ви отримаєте його номер та унікальний код підтвердження, які необхідно повідомити фармацевту в аптеці для придбання ліків. У разі, якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.
Думка лікаря
Лікар загальної практики – сімейний лікар, завідувач амбулаторії №3 Центру первинної медико-санітарної домопомги №1 Краматорська Євген Яцура:
“Насамперед це важливо для наших пацієнтів, оскільки велика кількість людей починають займатися самолікуванням, а не звертаються за медичною допомогою. І в такому випадку люди можуть зіткнутися з проблемою, що даний препарат, який вони придбали в аптеці, їм не допомагає або стало ще гірше.
Чому так відбувається: люди не знають механізму дії, взаємодії з іншими препаратами, можливі побічні дії, показання та протипоказання даного препарату.
Тому, на мою думку, це справді хороший і потрібний крок — впровадження електронних рецептів на всі рецептурні препарати. Тому що саме медичний фахівець після огляду зможе підібрати лікування на базі клінічних протоколів, яке буде ефективним і безпечним.
Рецептурні препарати – препарати, безпечне застосування яких можливе виключно під наглядом лікаря. Якщо ми візьмемо європейські країни, то без рецепта можна придбати в аптеці тільки препарати першої необхідності: антипіретики, які включають парацетамол, деякі анальгетики на основі ібупрофену, а також деякі антигістамінні препарати.
Не потрібно панікувати та запасатися ліками. Адже всі вони також мають свій термін зберігання. Навіщо Наприклад, антибіотики, які зараз продаються за рецептами, є в наявності, а виписати рецепт не проблема”.
Думки пацієнтів
Людмила: “Мені 68 років. Часто буває підвищений тиск. Але я вже знаю, що мені приймати. То навіщо йти до лікаря за рецептом. То я іду у аптеку і купую, що потрібно. А тепер… Потрібно записатися до лікаря, сходити, тільки потім у аптеку… Я вважаю, що таку реформу зараз проводити не потрібно. Хоча б у тих регіонах, де йдуть активні бойові дії”.
Наталія: “Я не дуже радію такій новині. Так, звичайно, лікарі будуть це схвалювати, це зрозуміло. Але я проти такого рішення МОЗ. Бо тепер, щоб купити якій ліки, потрібно йти до лікаря.
Я не евакуювалася з особистих причин. Наше місто знаходиться недалеко від лініі фронту, нас регулярно обстрілюють. І ходити зайвий раз у лікарню не хочеться”.
Катерина: “Я зараз знаходжуся в евакуації у Чехії. Тут майже нічого не купиш без рецепту. Тож так хочуть зробити і у нас.
З одного боку, це правильно. Бо наші люди вживають ліки на свій розсуд. І не факт, що саме ці ліки їм потрібні і вони їх лікують. З іншого боку, це ускладнює процес отримання необхідного препарату, точніше – подовжує його. Але повторний рецепт можна буде отримати дистанційно, тож це плюс”.
Моїй мамі 68 років і нещодавно в неї стався інсульт.Лікар призначив їй препарати,які потрібно приймати довгостроково.Ми ВПО та живемо у горах в сільській місцевості і їздити за рецептом до лікаря моя мама не в силах…І кому потрібен цей законопроект?Як хвора ,не ходяча жінка має лікуватись?!Це жах просто!!!!