Після початку повномасштабного вторгнення завдяки росіянам півмільйонний Маріуполь перетворився на зруйновану пустку. Але це зовсім не завадило створенню російської пропаганди в місті. Наприклад, з червня 2022 року кремлівські медіаресурси активно розповідають про відбудову Маріуполя та відновлення мирного життя.
Але чи так це насправді? Читайте в матеріалі “Pro100Media”.
22 червня було опубліковано заяву заступника голови уряду РФ з питань будівництва, житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Марата Хуснулліна про те, що будівничі роботи в Маріуполі почалися. Крім великих житлових комплексів, росіяни обіцяли побудувати 60 комфортабельних тимчасових одноповерхових бетонних модулів типу хостелів з кімнатами на вісім осіб.
За словами радника мера Маріуполя Андрющенка, будівництво було розраховане лише на 2% від усіх жителів міста, які потребують житла. До того ж ніхто з росіян не розповів, що насправді ці будинки для військових і тих, хто буде обслуговувати військову базу росіян, а не для місцевих, які залишились без житла.
У липні РосЗМІ повідомили про будівництво нового житлового комплексу, який, як, стверджували окупанти, мав стати символом російської влади в Маріуполі. Але, за словами Петра Андрющенка, російські ЗМІ показували по телебаченню будівництво одного й того самого будинку в Маріуполі багато разів.
Тоді ж з’явилася інформація, що росіяни будують у Маріуполі “живий щит”. Так, Андрющенко повідомив, що “модульні будиночки” для безхатніх маріупольців будують в декількох сотень метрах від лінії оборони.
На липень 2022 в місті не було води. На серпень 2022, згідно з інформацією українських ЗМІ, в місті не було світла та води.
Крім того, 26 липня Денис Пушилін, голова т. зв. ДНР, підписав документ, який легалізує доступ до приміщень, де відсутні власники. Гауляйтер дозволив окупаційним адміністраціям районів і міст створити комісії, котрі можуть проводити огляд житла та, мовляв, “ліквідовувати аварії без отримання згоди власника”.
1 серпня Хуснуллін завив про плани побудувати у місті сучасну лікарню, а в кінці вересня про те, що Росія планує привести до ладу Маріуполь за три роки. У листопаді він повідомив, що трирічний план можна виконати за два. При цьому, мова йшла про повне відновлення. Але у тому ж місяці міськрада Маріуполя повідомила, що громадяни, які залишились в Маріуполі замерзають без опалення.
У жовтні 2022 був опублікований детальний план забудови Маріуполя до 2035, розроблений у Москві. У плані перераховано 4 типи забудови Маріуполя: історичні, багатоквартирні та приватні будинки, повоєнні та пізньорадянські будівлі. Також є інформація про проєктне населення Маріуполя на 2022 – 212 тисяч, на 2025 – 350 тисяч, 2030 – 450 тисяч, 2035 – 500 тисяч мешканців.
У грудні мер Маріуполя Вадим Бойченко розповів, що опалювальний сезон у Маріуполі не розпочався, а окупаційна влада роздає місцевим обігрівачі. Але в кінці грудня окупаційна влада вирішила запустили проєкт безплатного підключення до супутникового телебачення.
Також, повідомлялося, що коли в будинки намагалися подавати електрику, часто виникали пожежі.
У Маріуполі досі розбиті водопровідні труби, системи централізованого опалення і котельні, а відновлювати магістраль газової системи Росія не планує через ймовірний контрнаступ ЗСУ. Натомість Петро Андрющенко розповів про плани окупантів демонтувати зруйновані будівлі та зауважив, що нове житло дістається наближеним до окупаційного режиму людям, які працюють в окупаційній адміністрації чи допомагають їй. А також військовим, медикам, вчителям, працівникам силових структур та людям інших спеціальностей, яких російське керівництво зараз активно рекрутує для роботи на загарбаних територіях. Реальні шанси у постраждалих місцевих отримати нове житло дуже низькі. У нових будинках проводять електрику і водопостачання, встановлюють автономні котельні. Всі інші постраждалі від російських обстрілів житлові квартали так і залишаються зруйнованими та непридатними для життя.
Андрющенко також додав, що росіяни крадуть з вцілілих квартир маріупольців усе – вікна, радіатори опалення, а потім їх продають.
У грудні 2022 Маріупольська міська рада заявила, що під час облоги міста було зруйновано 11 тисяч приватних будинків, 38 тисяч будинків було пошкоджено. На березень 2023, за оцінками міської ради Маріуполя, під час захоплення міста було зруйновано 1350 багатоквартирних будинків від загальної кількості – 2600. При цьому, на жовтень 2022 було пошкоджено житло 156 тисяч мешканців.
Згідно з опублікованою інтерактивною мапою, яку створив фахівець із роботи в соцмережах Віталій Штутман, зафіксовано руйнування 1740 будинків, 48 шкіл, 12 дитячих садків, 15 інститутів та коледжів, 20 лікарень, 110 ринків, магазинів, кафе та готелів, 11 церков, 25 кінотеатрів, музеїв, будинків спорту та культури та 30 державних установ.
На лютий 2023 у більшості будинків не було централізованого опалення та були проблеми з рештою комунальних послуг. Натомість 24 лютого підконтрольний РФ очільник Маріуполя розповів російському медіа «РИА Новости», що в місті збудували та здали 1500 нових квартир, знести планують понад 400 багатоквартирних будинків, їх хочуть демонтувати цього року.
У березні 2023 мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що для повноцінного відновлення міста знадобиться близько 20 років. За його словами, за два місяці масштабної агресії з боку Росії минулого року зруйнували 50% міста та додав, що швидке відновлення комунальної інфраструктури в Маріуполі коштуватиме 14 млрд гривень.
У тому ж місяці під час інтерв’ю Петро Андрющенко сказав, що будівництво націлене на укріплення міста та підготовку до контрнаступу. Росіяни масово будують оборонні споруди, позаду яких розташовані нові житлові квартали, які вже зведені та заплановані.
У Маріупольській міській раді також повідомили, що російська пропаганда продовжує розповсюджувати фейки про «відновлення життя» у місті. Але насправді тисячі будинків залишаються пошкодженими від російських снарядів і непридатними для життя.
Петро Андрющенко розповів, що окупаційна влада «не проводить глобальну та скоординовану відбудову міста». За його даними, росіяни побудували близько 30-35 будинків від 3 до 9 поверхів. У деяких будинках окупаційна влада проводить ремонтні роботи.
Крім того, росіяни створили фейк про відновлення роботи Маріупольського державного університету, Приазовського державного технічного університету і Коледжу Приазовського державного технічного університету. Окупаційна влада нібито запросила з інших населених пунктів викладачів та провели необхідні ремонтні роботи. Але в місті мало, що вціліло, а більшість викладачів та вишів виїхали на територію України.
Для того, щоб зрозуміти, що відбувається в окупованому Маріуполі зараз, ми звернулися до телеграм каналу Петра Андрющенка. Ось декілька з його дописів.
«Ось – будинок напроти Судилища в будинку Філармонії. Ззовні всі бігають, язиком цокають – краса. Ремонт. А всередині? Ну, дивиться самі. Нічого. І до “чогось” егей як далеко. А це – величезна багатоповерхівка. На сотні людей. Пуста. Непридатна. І не цього року точно. Тому з росіянами завжди треба дивитись за лаштунки. Правда там. Фасади вони робити навчились. Але, не більше»
«Гауляйтер Маріуполя звітує про 673 багатоповерхівки, що подано тепло. Ок. Беремо за правду (насправді їх менш за 500, але таке). Всього в місті 1800 багатоповерхівок (після демонтажів). З них щонайменш 500 – теж реально під демонтаж. Тобто всього 1300 багатоповерхівок умовно придатні для житла. Тепло подали у 673 багатоповерхівки або 51,7 відсотка всіх багатоповерхівок в Маріуполі. Тут мало б бути декілька висновків, але хай буде простий. Станом на 1 листопада 48 відсотків будинків Маріуполя не мають тепла. Довідково, з цих 48 відсотків 20 відсотків в принципі не можуть бути підключені до тепла в цьому році.
Жовтневий Лівобережний район. Найбільш знищений. Майже втрачений. Тут декілька тисяч людей немає житла і має подорожувати по знайомим. Найгірше не тільки це. Найгірше, що прямо зараз через вигадані комісії з інвентаризації забирають в них не просто передану нерухомість маріупольцями в евакуації. Але, навіть самозайняту через безвихідь. Центр міста напередодні зими. Навіть не наблизились до того, що самі зруйнували. Навіть близько не підійшли»
«Осінь в Лівобережному районі Маріуполі особливо депресивна реальність та відсутності надії. Самий закинутий район міста. Мертвий без перебільшень».
«Ще одна історія від першого лиця. Вулиця Московська, 24 на Лівобережжі. Зараз. В холод. Без опалення, ремонту та шансу на виживання. Без надії. Двадцять людей. Бояться кинути свій будинок, аби русня не знесла або не заселила своїх.
Так і живуть. Закреслено. Виживають. Поки»
«Будівельників 101 сьогодні. Підпис придумайте самі… Відновлення? Ремонт? Руїна? Потрібне підкреслити …»
Андрющенко також додає: для того, щоб будувати – потрібні люди, яких дуже бракує в Маріуполі, тож окупаційна влада приділяє більше уваги знесенню, аніж будівництву.
Нагадаємо, за офіційно озвученими даними, за час обстрілів Маріуполя у місті загинули щонайменше 22 тис. людей.. Водночас точна кількість загиблих невідома. Лише під завалами однієї багатоповерхівки виявили близько 200 загиблих мешканців.
Більшість маріупольців зараз продовжують жити в підвалах та гаражах, оскільки ключі від нових осель роздають тільки під камерами операторів пропагандистського телебачення.
Залиште коментар
Розгорнути ▼