Вже 9 років з нами воюють не тільки російські військові, а й велика армія ворожих ботів. Зараз вони як міфічна гідра, тому на місці одного заблокованого з’являється десять нових. Часто боти видають себе за українців, щоб продуктивніше сіяти серед мешканців нашої країни паніку, страх, зневіру та розчарування.
Сьогодні ми спробуємо розібратися як розпізнати ботів у соцмережах.
Хто такі боти
Боти – це створені сторінки вигаданих людей, які активно беруть участь у дискусіях та поширюють дезінформацію. Один користувач може керувати кількома ботами, які можуть навіть дискутувати між собою. Але найчастіше вони дискутують з реальними людьми, чия думка не збігається з тою, що просуває фейковий акаунт. Також боти можуть виконувати функції тролів – провокувати конфлікти в інтернеті чи ображати інших, щоб перевести суспільну увагу з однієї теми на іншу.
Буває, що боти підсилюють тролів: активно та миттєво лайкають їхні пости чи коментарі. Тоді їх краще видно у соцмережах, тому що алгоритми показують найпопулярніші дописи й приховують непопулярні.
На що треба звернути увагу
По-перше, на фото. Якщо на фото у людини котик, Дарт Вейдер чи квіти, є велика ймовірність, що перед вами бот. Якщо на світлині все ж таки зображена людина, її справжність можна перевірити, скориставшись пошуком по фото у Google-пошуку.
Треба зайти на стартову сторінку браузера та знайти пункт “пошук” по картинці. Тут можна відшукати картинку через посилання на неї або завантаживши зображення. Але для цього світлину треба зберегти на вашому пристрої.
Також часто в профілі ботів лише одна фотографія, та ж сама фотографія з різними фільтрами або багато, але завантажених в один день. Буває, що це фото різних людей, але схожих один на одного за типажем. На це теж треба звернути увагу.
Практично завжди на сторінці бота немає жодної інформації про людину або її зовсім небагато. Вони завжди мають коротку історію акаунту, адже наповнити сторінку великою кількістю контенту просто немає часу та й навіщо їм це.
Якщо казати про інстаграм та телеграм, може бути навіть відсутнє ім’я користувача та стояти замість нього емоджі. Або ім’я може бути зовсім дивне. Тому коли у дискусію з вами вступить Петро Петров, Іван Іванович або Василь Пупкин – замисліться. Так, дивні імена можуть бути й реальними. Але просто потрібно звертати увагу на це в комплексі з іншим.
Якщо казати про фейсбук, то на сторінці бота найчастіше зустрічаються репости з зовсім різних сторінок. Наприклад, реклама нової книги від книжкового магазину українською мовою, повідомлення про пошук загубленої тварини – арабською та розповідь якоїсь людини про те, як та провела день – англійською. І всі вони опубліковані з різницею у 2 хвилини. Річ у тому, що для наповнення сторінки боти використовується автоматичний репост контенту різними мовами.
Причому це може бути двадцять постів поспіль, а потім – відсутність активності кілька тижнів.
На таких сумнівних сторінках ви навряд знайдете інформацію про те, як людина сходила магазин, отримала диплом чи зустрілася з подругою.
Найчастіше у друзі боти додають усіх поспіль, у тому числі й іноземців та пусті акаунти з відсутніми фото. Або у ботів може зовсім не бути друзів або вони можуть бути прихованими. А також може бути закритий акаунт.
На кількість друзів чи підписників теж треба звертати увагу. Якщо їх під дві тисячі, а людина не пише нічого цікавого, що б могло зацікавити інших людей, це гарантовано бот. Протилежна ситуація теж може свідчити про бота – мало хто стабільно користується соціальними мережами, маючи 5 друзів.
Уважно читайте те, що пише людина, яка здалася вам фейковою. Дуже багато росіян погано володіють українською мовою, тому перекладають текст у Google Translate, через що можуть виникнути перли на кшталт відомої мемної фрази “немає сечі терпіти ці пекельні борошна без світла. Українці хочуть світу, а не війни”.
Крім того, боти можуть використовувати однакові повідомлення для того, щоб дізнатися детальну інформацію. Наприклад, якщо ви бачите як одна й та ж людина залишає під різними публікаціями на однакову тему примітивний шаблонний коментар, наприклад: “СКІЛЬКИ МОЖНА ТЕРПІТИ ЦЮ ВЛАДУ В НАШОМУ КРАМАТОРСЬКУ!”, з великою ймовірністю перед вами фейкова сторінка. Та й взагалі дуже часто боти використовують агресивні коментарі не на тему публікації.
Зверніть увагу на публікації подібного змісту: “Сьогодні цьому чоловікові 90 років, але ніхто його не вітає”, “Повернувся з роботи та побачив дружину з коханцем. Що робити?”, “Діліться світлиною, яка у вас остання на мобільному телефоні”. Все це можуть розповсюджувати інтернет-боти, щоб збирати інформацію. Або пізніше змінити світлину та допис. І потім вийде, що ви привітали з днем народження Володимира Путіна чи скинули фото для участі у кастингу реклами підгузків в Росії.
Що робити
Перше та найголовніше: думати перед тим, як писати коментар або публікувати допис. Навіщо особисто вам це, та що за допомогою коментаря чи допису ви плануєте досягти. Подумати про мету: що змінить моя думка? Чи знаю я достатньо про це, щоб коментувати?
Найкраще, що ви можете зробити, коли бачите інтернет бота – поскаржитись на його сторінку та заблокувати, тому що видалення з друзів мало що дасть. Боротися з ботом можна й під час самої дискусії. Наприклад, написати під його коментарем: “Не бачу сенсу сперечатись з ботом”.
Будьте пильні та не забувайте переглядати, хто знаходиться у вас в друзях, хто на вас підписаний та на кого підписані ви.
Залиште коментар
Розгорнути ▼