Панівна комуністична партія Китаю почала оголошувати про плани зі стимулювання внутрішньої економіки після тижневого святкування китайського Нового року за місячним календарем. Однак експерти не відчувають оптимізму з приводу економічних перспектив Китаю й очікують нової хвилі звільнення компаній.
Влада багатьох провінцій і міст по всій країні провела важливі наради, щоб визначити ключові економічні завдання на 2023 рік, повідомляють ЗМІ материкового Китаю. На цих зустрічах провінційні чиновники заявили про плани «боротися за економіку всіма силами».
Велика Епоха (The Epoch Times) — це незалежне міжнародне видання без впливу будь-яких політичних чи економічних структур. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.
Останнім часом багато високопоставлених чиновників на рівні провінцій, міст і повітів також проводили форуми підприємців, сказав в інтерв’ю The Epoch Times пан Лю, підприємець із Гуандуну, найбільшої китайської провінції за валовим внутрішнім продуктом. Але він вважає, що ці зустрічі були «марними, тому що довіра до урядів останніми роками поступово падає, й багато підприємців беруть участь у них тільки заради шоу».
«Насправді, багато політичних заходів не було реалізовано, а підприємства, які можуть отримати субсидії або допомогу, обмежуються кількома провідними в галузі», — сказав він.
Лю сказав, що в основі китайської економіки загалом, як і раніше, домінують виробництво та експорт. У галузі побутової електроніки, якою він займається, заводські замовлення скоротилися торік щонайменше на 40 відсотків без будь-яких ознак поліпшення.
Останніми роками китайські виробники взуття, побутової техніки та електронних технологій інвестували у виробництво у В’єтнамі.
Наприклад, провідний китайський виробник панелей BOE цього року планує інвестувати 400 мільйонів доларів у будівництво двох заводів у В’єтнамі для постачання телевізійних екранів для Samsung і LG Electronics, за даними Reuters.
Коментатор поточних подій зі США Ван Хе сказав в інтерв’ю The Epoch Times, що трирічна епідемія COVID-19 значно вплине на китайську економіку.
Типовий випадок стався, коли велика кількість робітників Foxconn, заводу-постачальника iPhone для Apple, втекли з міста Чженчжоу, через поширення COVID-19 на підприємствах компанії. Робітники не змогли винести обмежувальну політику режиму «нульового COVID» — безстрокові ізолятори, страх групового зараження — через відсутність прозорості інформації про вірус.
Потім у грудні 2022 року китайський режим раптово відмовився від усіх заходів контролю COVID-19 на тлі рівня зараження, що зростає. Після цього вірус став поширюватися ще швидше: у багатьох місцях протягом 20 днів рівень зараження становив 80 відсотків, що справило величезний вплив на роботу підприємств.
Через невизначеність, спричинену технологічною війною між США та Китаєм і раптовою зміною політики щодо COVID-19 китайською владою, Apple прискорила переміщення свого ланцюжка постачань до Індії та В’єтнаму наприкінці 2022 року. З травня продукцію серії MacBook Pro/Air вироблятимуть у В’єтнамі на заводі Hon Hai компанії Foxconn, а виробництво iPhone планують перенести в Індію.
«Після зняття обмежень COVID багато вітчизняних приватних підприємств, що мають закордонних клієнтів, не впевнені у своєму майбутньому в Китаї, і вони можуть один за одним перенести свої заводи в Південно-Східну Азію, переважно у В’єтнам», — сказав Лю.
Ван передбачив, що 2023 рік буде дуже складним для економіки Китаю, з млявим внутрішнім попитом, зниженням інвестицій і слабким ринком імпорту-експорту.
За словами Вана, наразі, якщо малі та середні підприємства хочуть вижити, вони мають швидко перемістити свої виробничі бази за кордон, особливо з огляду на тенденцію «вибіркового відокремлення» США та інших західних країн від Китаю.
«Крім того, реальна кількість людей, заражених вірусом COVID-19, і кількість загиблих у Китаї за останні три роки, яку приховує влада КПК, стала ще однією важливою змінною, що впливає на китайську економіку», — додав Ван.
За матеріалами The Epoch Times USA
Залиште коментар
Розгорнути ▼