Майже кожен день ми бачимо, що Росія не може прожити без відбірної порції фейків. Впродовж вересня 2023 на тлі постійних російських військових втрат на фронті кремлівська пропаганда та ворожі ЗМІ вигадують справжні жахи про українських біженок, які народжують дітей на продаж, мобільні крематорії в українських бригадах ТрО або готовність НАТО у 2024 окупувати західну частину України.
Ці та інші російські вкиди росіян у цьому місяці “Pro100Media” розбирає сьогодні.
Україна розміновує поля російськими полоненими
У вересні російські телеграм-канали розповсюджували відео, на якому нібито українські військові кажуть російським полоненим, щоб ті йшли та підривати собою заміновані поля.
У Центрі протидії дезінформації проаналізували відео та зауважили, що воно має дезінформаційні ознаки, такі як невідома місцевість, відсутність облич, навмисне приховування кадрів стрільби. На відео у «військових» чорне взуття, але у ЗСУ взуття іншого кольору. А на ногах «військових» помітно зелену стрічку, хоча українські військові стрічки на ноги не наносять.
Писали в цьому місяці росіяни й про те, що українські військові застосовують тактику «живого розмінування» власними бійцями, намагаючись подолати російську оборону.Але жодного доказу, який це підтверджує, немає.
Верховну Раду розпускають, депутатів мобілізують
Деякий час у тік-тоці розповсюджували відео, в якому нібито військове командування України створило петицію про розпуск Верховної Ради України та подальшої мобілізації депутатів.
Але в Центрі протидії дезінформації зазначили, що такої петиції ніколи не існувало, а саме відео підробне. Додали, що у такий спосіб російська пропаганда намагається дискредитувати військове командування України та просувати меседж, що між ним та керівництвом держави існує конфлікт.
Українські біженки народжують дітей на продаж
Кремлівська пропаганда також заявляла, що українки, мовляв, народжують дітей для продажу у спецбункерах Швейцарії. Додає, що західні компанії потребують жінок з бідних країн для своїх багатих клієнтів, а українки, які живуть у бідності, стають їхніми ідеальними співробітницями. Меседж супроводжували відеороликом, на якому можна побачити бомбосховища з дитячими ліжками.
Натомість фактчекери проєкту StopFake за допомогою пошуку зображень встановили, що кадри, використані у сюжеті, зняла українська компанія BioTexCom, яка займається сурогатним материнством у бомбосховищі, яке обладнала під час повномасштабного вторгнення. Сурогатне материнство в Україні не заборонене і до повномасштабного вторгнення також практикувалось.
З 1 жовтня в Україні запроваджують графіки відключення електроенергії
Це також фейк, але його встигли поширити навіть деякі українські ЗМІ. У Міністерстві енергетики України повідомили, що енергосистема повною мірою буде готова до проходження опалювального сезону без відключень електроенергії та обмежень споживачів. Застосування відключень з 1 жовтня у будь-якому з регіонів країни не планується. Зазначають, що відключення світла можуть бути застосовані виключно у разі обстрілів та пошкодження енергетичного обладнання.
«400 тисяч українських героїв вже ніколи не зможуть відповісти на дзвінок»
Інформацією про величезні втрати українців на війні кремлівська пропаганда маніпулює з самого початку війни. Наприклад, у вересні вони поширювали скриншот вигаданої реклами, яка нібито була створена українським мобільним оператором «Київстар».
«400 тис. українських героїв вже ніколи не зможуть відповісти на дзвінок», — зазначається в тексті.
Але компанія «Київстар» спростувала брехню росіян та закликала не довіряти фейкам.
«Інформація, що «Київстар» закликає відправляти SMS-повідомлення на номери загиблих воїнів, є неправдивою, сфабрикованою та, вочевидь, спрямованою на навмисне спричинення страждань родичам загиблих та викликання суспільного резонансу», — пояснили в компанії.
Мобільні крематорії в українських бригадах ТрО
РосЗМІ та проросійські телеграм-канали поширювали фото з зображенням наказу командира 123-ї бригади ТрО про створення мобільних крематоріїв. Рішення нібито оправдовують великою кількістю втрат серед українців та переповнені морги.
На фейк звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони зауважили, що в тексті вказано «строком на 5 діб» замість «строком». Формат імені не відповідає актуальним вимогам оформлення офіційної документації в Україні, згідно з яким у документі мало б бути не «Р.Токаренко», а «Роман ТОКАРЕНКО». 123-я бригада ТрО є формуванням територіальної оборони у Миколаївській області, тому подібні накази мали б видаватись у Миколаєві, а не Херсоні, як на фото. Також фахівці виявили, що печатку з кодом ЄДРПОУ «07849800» додали у фоторедакторі. До того ж 123-я бригада ТрО сама спростувала фейк.
Туреччина визнала Крим російською територією
Росіяни у соціальних мережах, також поширювали тезу про те, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що Крим «є російською територією і буде завжди». Також, якщо вірити росіянам, він додав, що надавати зброю Україні безглуздо і безперспективно.
Ми не знайшли в інтернеті жодного інтерв’ю з подібною заявою Ердогана, а значить росіяни цю “новину” просто вигадали. Натомість Туреччина завжди виказувала підтримку України й засуджувала окупаційний режим Путіна.
У Німеччині затримують українців призовного віку, щоб відправити на фронт
На проросійських сторінках у фейсбуці та телеграмі розповідали про затримання біженців з України призовного віку в Німеччині, яких пізніше відправили на передову. Розповідає про це чоловік, який бачив це особисто.
Насправді ж, депортація військовозобов’язаних чоловіків загалом неможлива, оскільки для неї немає правового підґрунтя. Це підтвердив й представник президента у парламенті Федір Веніславський. Він зауважив, що масової екстрадиції чоловіків до України з інших країн не буде.
На початку вересня російські ЗМІ також поширювали інформацію, що Польща почала депортацію українців призовного віку, які виїхали після початку великої війни. Джерелом маніпуляції стала стаття польського видання Rzeczpospolita під назвою «Польща почала видавати Україні чоловіків, які виїхали з країни», але в ній йдеться про громадян, які переправляли до Європи нелегальних мігрантів. Пізніше редакція змінила назву статті на «Польща почала видавати Україні громадян, причетних до незаконного переправлення людей».
Представникам ЛГБТ-спільноти дозволили виїзд за кордон
На офіційному сайті Президента України та жодному іншому українському джерелі, в тому числі у ЗМІ, немає жодної інформації про подібний документ. Знайшли ми лише петицію з проханням дозволити виїзд за кордон, яку підписали 25 людей з 25 000 необхідних. Але до її створення Володимир Зеленський жодного відношення не має.
Але трансгендерні люди все ж таки мають право виїхати за кордон, якщо в них є при собі документи про здійснення трансгендерного переходу, нове свідоцтво про народження та біометричний паспорт. Якщо у трансгендерних жінок вказано у документах стать «чоловік» – така людина підлягає мобілізації та за кордон не має право виїжджати, якщо їй не виповнилося 60 років.
НАТО готується до окупації західної частини України
У вересні РосЗМІ також писали, що майбутні навчання країн НАТО «Steadfast-Defender-2024» спрямовані на підготовку до окупації західної частини нашої країни.
Але такі навчання НАТО проводить регулярно щоб відпрацювати оборону європейських країн. До того ж європейські країни не прагнуть захопити територію України та не мають територіальних амбіцій.
Зеленський наказав обстріляти Костянтинівку, щоб «натиснути на Блінкена»
6 вересня 2023 року росіяни обстріляли Костянтинівку Внаслідок ракетного удару по ринку загинуло 16 осіб, поранено – 33. Відразу після цього росіяни заявили, що удар було нанесено ЗСУ з метою випросити більше зброї у державного секретаря США Ентоні Блінкена
Під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен у Києві Володимир Зеленський заявив: «Це абсолютна брехня. Ми розуміємо, що там відбувається і з яких видів озброєння вони вдарили по нас».
“Українські злочини проти людяності”
Фейковою виявилась й пропагандистська книжка «Українські злочини проти людяності (2022–2023)», де росіяни розповідають «факти про звірства українських неонацистів» проти мирного населення Донецької області.
Керівниця Центру протидії дезінформації РНБО України Аліна Бондарчук зауважила, що в цій книзі були зібрані майже 600 безпідставних розповідей про виявлену жорстокість українців. Вона пояснила, що книга була створена, виключно для обґрунтування російських міфів про те, що українські військові – кати та неонацисти, від яких треба рятувати цілу країну.
Влада в Україні знищує російськомовне населення
Росіяни також писали, що найбільша мобілізація відбувається саме в російськомовних регіонах України. Це, мовляв, привід знищити російськомовне населення.
Але жодних фактів та доказів того, що мобілізація в Україні спрямована на російськомовних громадян, немає. Але досить наявно проглядається меседж російського президента Володимира Путіна про утиски російськомовних. До того ж всі російськомовні регіони України, такі як Донеччина, Харківщина, Дніпровщина чи Одещина обстрілює саме Росія.
“Освіта не врятує країну. Приєднуйся до ЗСУ”
Російські інтернет-ресурси також активно розповсюджували фото флаєрів, які, як вони пишуть, видавали на вході одного з харківських вищих навчальних закладів.
«Освіта не врятує країну. Приєднуйся до ЗСУ», – написано на них. Але жодного підтвердження видачі таких флаєрів на українських ресурсах ми не знайшли.
Путін ще не знищив Україну, бо не хоче вбивати християн
Повним абсурдом є ще один російський вкид. Вони запевняли, що Путін ще не знищив Україну виключно через те, що не хоче вбивати православних християн.
Але ж під час обстрілів нашої країни, які відбуваються майже кожного дня, ніхто з ворогів не цікавиться яке в людей віросповідання. До того ж Росія продовжує знищувати в тому числі й православні церкви.
Антиукраїнський флешмоб
На російських телеграм-каналах також писали, що у Польщі проводять антиукраїнський флешмоб. Мовляв, поляки вигадують образливі назви для Wi-Fi про українців, демонструючи негативне ставлення до них.
Жодного доказу цього теж не існує.
Нагадуємо всім нашим читачам як розпізнати фейк. Ознакою неправдивої новини можуть бути:
відсутність джерела інформації,
вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
посилання на невідому особу («мій родич знає», «інформація 100% перевірена»),
заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
Залиште коментар
Розгорнути ▼