Повномасштабна війна, розв’язана Росією проти України, відбувається не лише на фронті, а й у багатьох інших сферах, серед яких не останнє місце займає інформаційне поле. РосЗМІ активно користуються перекрученими фактами та брехнею, створюючи й поширюючи фейки для маніпуляції людьми.
Журналісти “Pro100Media” продовжують писати про ворожі маніпуляції країни-агресорки. Сьогодні поговоримо про основні наративи пропаганди, які Росія нав’язує своїм громадянам та за кордоном.
Росіяни та українці – один народ
Цю тезу російський президент Володимир Путін просуває вже багато років. А під час свого звернення 24 лютого 2022 року заявив: «На прилеглих до нас територіях, зазначу, наших територіях, створюється ворожа антиросія»
На початку великої війни в соціальних мережах з’явилися боти, які під публікаціями відомих людей писали щось на кшталт: “Це влада не може примиритися, а народ через це страждає”. Але якщо уважно подивитися на сторінки тих людей, видно, що це створені акаунти, користувачів яких не існує.
Росіяни також стверджують, що Україна – це “недодержава”, якої ніколи не існувало до появи СРСР. Такий наратив з’являється і в статті Володимира Путіна «Про історичну єдність росіян і українців», де Україну й Росію зображено як одну націю, а Володимира Лєніна – як засновника України. Також Путін стверджує, що саме Радянський Союз, подарував українцям державність. Сучасна Україна, за думкою диктатора – це антиросійський проєкт, який фінансує Захід, щоб дестабілізувати Росію.
Неповноцінною росіяни вважають й українську мову, яку називають невдалим діалектом власної. Але за даними українського мовознавця Костянтина Тищенка, 84% спільної лексики Україна має з білоруською мовою, 70% – з польською, 68% – зі словацькою, і лише 62% – з російською.
Завдяки Кремлю проросійські політики в Україні багато років відстоювали наратив про «двомовність України», та стверджували, що мовне питання «не на часі».
“Не винні ми. Нас змусили”
Думку про те, що у війні винний Захід, зокрема НАТО, росіяни намагаються просувати не тільки у своїй країні, а й у Східній Європі. Пропагандисти стверджують, що країни Заходу спровокували війну, надавши Україні зброю, призначену для нападу на Росію. У своїх матеріалах РосЗМІ постійно наголошують на словах «зброя НАТО», «американська зброя», «натовські боєприпаси» тощо.
Аби виправдати вторгнення, Кремль замість справжньої України створив карикатурний образ з національних стереотипів та змусив росіян повірити в нього та прийняти війну з Україною як таку, якої неможливо уникнути.
Ще до початку повномасштабного вторгнення в інтернеті поширювали фейкові відео з начебто перекиданням військової техніки НАТО в бік України. Наприкінці січня видання Район.in.uа виявило, що у проросійських телеграм-каналах поширюють різні маніпулятивні відео, на яких начебто зафіксований рух військової техніки НАТО залізницею та автошляхами по просторах Євросоюзу.
До відео прикріплювали пропагандистські меседжі, які покликані виправдовувати російську агресію і нарощування військ поблизу кордонів України.
Виступаючи 9 лютого 2023 року Путін наголосив: «Ще раз хочу про це сказати – ми не розпочинали жодних бойових дій, ми намагаємося їх закінчити. Ці бойові дії були розпочаті націоналістами в Україні та тими, хто їх підтримував у 2014 році, коли було здійснено державний переворот. З цього все почалося. Після цього відбулися події у Криму та на Донбасі».
Але ж на протест в Києві у 2013-2014 виходили мільйони людей, щоб висловити власну думку. Потистояння супроводжувалося бійками, але без застосування вогнепальної зброї з боку євромайданівців. Зовсім іншу картину ми бачимо на кадрах з відео Краматорська 12 квітня 2014. Тоді озброєний загін без розпізнавальних знаків ( як їх називали росіяни – ополченці) захопив міський відділ міліції, незважаючи на спротив місцевих правоохоронців.
Того ж дня був захоплений й Слов’янський міський відділ МВС.
Коли ж 24 лютого 2022 Росія почала повномасштабне вторгнення, ховатися за «ополченцями», про яких вони розповідали 8 років стало вже неможливо. Однак й слово «війна» зникло з офіційного лексикону пропагандистів, поступаючись поняттю: «Спеціальна воєнна операція».
Росіяни обов’язково виграють війну
Спочатку цілями повномасштабного вторгнення російська влада називала “денацифікацію” та “демілітаризацію” України, та “звільнення” Донбасу.
Але через декілька днів ідея бліцкригу в Україні провалилася та в мережі з’явився фейк про те, що все «йде за планом». Деокупацію Київської та Чернігівської областей у РФ назвали способом «підвищити взаємну довіру». Звільнення Зміїного острову та Харківської області – “жестом доброї волі”. Зараз Росія перейшла до тези, що протистоїть всьому Заходу.
Експлуатуючи таку тезу, пропаганда намагається підживлювати міф про непереможну «другу армію світу», її успішне просування на сході України, а також колосальні втрати української армії й приреченість України на поразку. Але при тому ворог увесь час натякає на переговори. Особливо під час чергової військової невдачі.
Бездіяльність української влади
У соцмережах також часто можна побачити фотографії нібито українських військових, які перебувають в тяжких умовах та звинувачують владу України в бездіяльності.
Ще РФ поширює вкиди на кшталт історій про “розпилювання гуманітарки” або корупційні схеми, спекулюють на темі мобілізації.
РФ намагається дискредитувати й політичне керівництво країни. До прикладу, росіяни не одноразово стверджували, що президент України покинув країну.
Крім того, часто пропагандисти намагаються схилити українців до того, що владі не потрібні Крим чи Донбас, тому що там гине багато людей.
Також Росія використовує наратив, що нібито евакуація, яку пропонує Україна, для населення, яке проживає на території ведення активних бойових дій, є небезпечною. Мовляв, Україна не турбується про своїх громадян, а Росія намагається їх звільнити, і тому небезпечно погоджуватись на евакуацію, яку пропонує Україна.
А ще Росія виправдовує депортацію українських дітей тим, що це помста за дітей Донбасу, а діти Донбасу – це діти Росії. Стверджують, мовляв Україна і Захід сприяють убивству дітей на Донбасі, і останніх, звичайно, скоріше треба рятувати. Додають, що дітям регіону в Росії живеться краще, ніж в рідній країні.
Українські військові – нацисти
Якщо вірити росіянам, до влади в Україні нацисти прийшли ще у 2014 році. Цей фейк вони просували навіть у 2019, коли президентом України став Володимир Зеленський, людина із єврейським корінням.Глава російського МЗС Сергій Лавров під час розмови з журналістами навіть заявив, що «найзапекліші антисеміти, зазвичай, саме євреї».
Цей міф російська пропаганда поширювала й у Європі, зокрема в Німеччині, де питання нацизму дуже гостре. Але фейк не спрацював, тому зараз росіяни просто називають Україною терористичною державою. Взагалі практично ніде за кордоном російській пропаганді не вдалося продати наратив «нацисти в Україні». Вже саме походження президента Зеленського робило тезу про «нацистський режим» невдалою.
Велика кількість фейків стосувалася нібито атак України на цивільні об’єкти. Тут росіяни часто роблять наголос саме на слові «цивільні».
Часто пропагандисти маніпулюють й словом «діти». Окрема тема – вбивства російських полонених українською армією.
Демонізація українців дійшла у Росії буквально до повівняння з мешканцями Пекла та звинувачень у служінні Дияволу. Часто росіяни називають ЗСУ “бойовиками”, партизанів “терористами”, українську владу “режимом”. Водночас додаючи туди фактор НАТО, як найбільший страшний сон для свого населення.
Біженці з України – варвари
Тут все просто. Вже півтора року росіяни намагаються переконати мешканців Європи, що українські біженці живуть на їхні кошти та користуються їхніми соціальними благами. До того ж російська пропаганда намагається переконати європейців, що їхня влада дбає про українських біженців більше, ніж про них самих. Зроблений упор більше на біженців у Польщі, яка прийняла їх найбільше. У медіа лояльних до Росії країн Африки, Азії та Латинської Америки про українських біженців повідомляли, що вони є тягарем для Європи.
Наприклад, у соціальних мережах поширювали відео з Німеччини, на якому чоловік нібито скаржиться на засмічений потяг: в салоні розкидані порожні пляшки, стіни розмальовані графіті й обклеєні наклейками. У підписі до відео стверджують, що поїзд засмітили українські біженці.
Відео поширювали на англійській, німецькій, японській та російській мовах.
Як виявили фактчекери з Corrective, цей поїзд належить Міністерству транспорту землі Баден-Вюртемберг, який 19 березня 2022 року їхав за маршрутом Ульм-Плохінген. Як прокоментувало ситуацію міністерство, поїзд не використовувався для перевезення українських біженців. Відомство зауважило, що хоча деякі українські біженці дійсно кожен день їздять поїздами, вони поводяться миролюбно і про надзвичайні ситуації за їхньої участі повідомлень не було. Хоча особи, які засмітили поїзд, не можуть бути чітко ідентифіковані на відео, деталі вказують на причетність до цього футбольних фанатів клубу FC Augsburg.
Німецьке видання stern.de пише, що проросійські активісти підживлюють кремлівську пропаганду дезінформацією. Часто відеоролики вирвані з первісного контексту, нові публікації робляться без доказів.
Залиште коментар
Розгорнути ▼