Валерія Чернікова – є парамедиком екіпажу “Білий янгол”, який рятує людей на лінії вогню. Вона працює на Лиманському напрямку. За хоробрість та сміливість Валерію орденом “За мужність” ІІІ ступеня нагородив президент України Володимир Зеленський.
В інтерв’ю журналістам Pro100media Валерія Чернікова розповіла про роботу “Білих янголів” під постійними обстрілами, та порятунок людей з прифронтових громад.
Валерія, розкажіть, будь ласка, про себе трохи. Чи завжди ви працювали в поліції? Якщо ні, то що спонукало вас обрати кар’єру в поліції?
Я завжди хотіла бути правоохоронцем. З дитинства перед мною був приклад моїх родичів. Тоді ще в міліції працювали мої дідусь, дядько та сестра – вони охороняли правопорядок у Слов’янську, Лимані та Києві.
До “Білого Янгола” чим ви займалися?
Я закінчила Слов’янський коледж транспортної інфраструктури. Займалась спортом – у 2017 році стала абсолютною призеркою Донецької області за паверліфтингу, отримала звання кандидата майстра спорту України з цих дисциплін.
Як Ви потрапили до “Білого Янгола”? Чи були якісь особливі критерії відбору?
Річ у тім, що з весни 2022 року, з початку повномасштабного вторгнення РФ, мені із колегами довелось проводити евакуацію мешканців Лиманщини, надавати допомогу постраждалим – пізніше ці функції взяли на себе “Білі янголи”.
Чому Ви вирішили приєднатися до екіпажу “Білий Янгол”?
Підрозділ було офіційно створено в грудні 2022 року. Наш вступ до нього був обумовлений наявністю досвіду у подібній роботі та бажанням продовжити працювати в цьому напрямку.
Що Вас надихає в роботі?
В першу чергу – можливість допомагати людям, своїм землякам, робити все для того, щоб постраждалих від війни з країною-агресором було якнайменше.
Як відбувається евакуація? Вам дзвонять, просять приїхати?
Люди звертаються на наш телефон (066) 56-16-102 та повідомляють, з якої адреси їх треба забрати, скільки дорослих, чи є діти та іншу необхідну інформацію.
Як відбувається евакуація там, де немає зв’язку?
Коли зв’язку немає, або він постійно зникає, ми заздалегідь домовляємось про час та місце, де на нас будуть чекати. Іноді знаємо лише дані людей і доводиться питати в односельців, де вони живуть.
Як переконуєте батьків, які відмовляються від евакуації?
Звичайно, головним чином нагадуємо про важливість безпеки їх дітей. Розповідаємо про відповідальність дорослих та трагічні випадки, які, на жаль трапляються з тими, хто вчасно не скористався можливістю евакуюватись.
Які причини змушують людей відмовлятися від евакуації?
Зазвичай, це – відмова покидати свій рідний дім, в якому вони прожили з дитинства, наявність якогось майна, домашніх тварин… Однак, після першого ж “прильоту” в їх оселю все це втрачає свою цінність – на жаль, іноді з вкрай негативними наслідками для мешканців.
Чи були такі випадки, коли людей евакуювали, а вони повернулися назад?
Звичайно, є й такі випадки. Навесні-влітку 2022 року багато хто з місцевих виїхав до більш безпечних місць, але після деокупації території громади чимало повернулись до своїх домоволодінь. До того ж лінію фронту на той час вдалось відсунути й обстрілів стало значно менше.
Що найскладніше в вашій роботі?
Найскладніше – бачити, як від війни страждають мирне населення, особливо, діти. При цьому іноді розумієш, що не завжди можна їм допомогти – через причини, про які згадувалось вище.
Як долаєте складнощі?
Ми для себе розуміємо, що готові виїхати на допомогу людям у будь-який час та за самих складних умов. Головне – це бажання людей, врятувати себе та своїх рідних.
Ви єдина дівчина в підрозділі?
На даний час це так.
Скільки груп “Білого Янгола” працює?
Правильніше буде сказати про кількість напрямків евакуації – на даний час їх п’ять: Лиманський, Бахмутський, Авдієвський, Мар’їнський та Великоновосілківський.
В першу чергу відбувається евакуації дітей?
Для нас пріоритетні всі категорії, не було такого, щоб ми не евакуювали когось з бажаючих – за великої кількості людей доводиться розміщуватись у броньованому автомобілі більш “компактно” або робити декілька рейсів. Щодо дітей, то для них у нас є спеціальні засоби захисту – дитячі бронежилети та шоломи. До того ж до них необхідний особливий підхід: треба весь час спілкуватись та відволікати від тривожної ситуації – бажано, щоб малеча взагалі сприймала все це, як своєрідну “гру”.
Окрім евакуації чим займається “Білий Янгол”?
Окрім евакуації, наші екіпажі доставляють гуманітарну допомогу туди, де не безпекова ситуація є найбільш напруженою, надають домедичну допомогу та доставляють за необхідності до найближчих лікарень, у Слов’янськ та Краматорськ.
Постійно проводимо профілактичну роботу з населенням: розповідаємо про необхідність тимчасової евакуації, про небезпеку вибухонебезпечних предметів та способах вберегтися від найнебезпечніших засобів враження, якими війська РФ обстрілюють населені пункти – наприклад, фосфорних зарядів. Іноді доводиться навіть передавати посилки та записки від родичів тим, хто мешкає у безпосередній близькості від зони бойових дій. Насамперед це: Торське, Зарічне, Терни та інші, які з боку Луганської області атакують окупанти.
Підготовлено за сприяння прес-служби Краматорського райуправління поліції
Залиште коментар
Розгорнути ▼