Що замість ДПА? НМТ для 9 і 11 класів – в чому різниця?

Державна підсумкова атестація повертається до шкіл. Щоправда для учнів та їх батьків  – це радше попередження. Адже ще цього року учні  9 та 11 класів  складатимуть Національний мультимедійний тест. Щоб зрозуміти до яких предметів готуватися, чому так важливо вже зараз обрати репетитора з математики онлайн або ходити до нього на офлайн уроки,  треба в першу чергу зрозуміти відмінність між ДПА та НМТ.

Якщо ви досі плутаєтесь в абревіатурах ДПА, НМТ, ЗНО. Ось коротка інструкція:

  • ДПА – це державна підсумкова атестація. Її проводять для  учнів четвертих, дев’ятих та одинадцятих класів. Фактично – це шкільні іспити, за допомогою яких перевіряють знання учнів з певних пердметів. В 11 класі  – це ЗНО. Результати ДПА впливають на атестат учня. 
  • НМТ – це національний мультипредметний тест – це спрощена версія ЗНО, яку адаптували до воєнних реалій в Україні. Його обов’язково складати всім, хто планує вступати до ВИШу на бакалаврат. Результати цього тесту не записують в атестаті, але його позначають в інформаційній картці  – додаток до Сертіфіката НМТ.

65bae02835152.webp

Відмінність НМТ для 9 та 11 класів

У 2024 році школярі складатимуть НМТ. Як пояснили в Міністерстві освіти та науки України, однією з  причин чому скасували підсумкову атестацію є те, що до учнів 9 класу ще не дійшла реформа Нової української школи.

НМТ у 2024 році для 11-класників складатиметься з трьох обов’язкових предметів:

  • Українська мова – необхідна для всіх майбутніх спеціальностей, оскільки знати державну мову – є базовою навичкою громадянина;
  • Історія України –  у МОН зарахування цього предмету, як основного для екзаменування вважають дуже важливим для ідентифікації себе як громадянина України та для зміцнення національної свідомості та гідності. Тести будуть про період XVI-XXI століть;
  • Математика – дає розуміння, які учень має навички в аналітиці та логічному мисленні. 

Іспит з математики включає в себе:

  1. Алгебра: раціональні числа, подільність чисел, рівняння та нерівності, функції, степенева функція, логарифмічна функція, тригонометричні функції, системи рівнянь.
  2. Геометрія: означення та властивості геометричних фігур, площі та об’єми фігур, тригонометрія.

Для успішного складання НМТ з математики випускникам 9 класів рекомендується додатково займатися з репетитором, який допоможе систематизувати знання та підготуватися до формату тесту.  Репетитор з матиматики онлайн точно не буде зайвим і для учнів 11 класів, адже вони отримують більш складний матеріал з яким іноді складно розібратися самому.

4 екзамен учень обирає самотужки – спираючись на обрану майбутню, фахову освіту. Хто планує пов’язати життя з філологією може обрати українську літературу чи іноземною мовою, також на вибір можна складати біологію, хімію, фізику, географію. Предмет слід вказати під час реєстрації на НМТ.

65bae0a6decae.webp

Як проходитиме НМТ для одинадцятикласників?

Усі предмети учні складатимуть в один день. Спершу дві години будуть відведені на тестування з математики та української мови, далі перерва та ще дві години на тестування з історії та обраного предмету. Час розподіляється учнем самостійно.  

Під час іспиту учню дозволяють користуватися додатковими матеріалами з математики, фізики та хімії – усі вони будуть збережені в окремій вкладці. 

Іспит відбуватиметься в онлайн форматі,  в спеціально обладнаних комп’ютерних аудиторіях. Для цього спеціальні центри закладів освіти створять в безпечних населених пунктах, а ще в Європейських країнах та ще деяких країнах світу, де зараз проживають українці. 

По завершенню НМТ, учні отримають бали за блоки. Для конкурсного відбору результати кожного з них переведуть в рейтингову шкалу 100-200 балів. Так учень зрозуміє чи достатньо він набрав для вступу. 

Хто ж не планує вступати до закладі вищої освіти, можуть відмовитись складати НМТ. Цьогоріч обов’язкова державна підсумкова атестація – відсутня. Пробних національних мультимедійних тестів немає, але якщо ви прагнете перевірити свої сили, можете зробити це на додаткових заняттях. До прикладу, запропонуйте своєму репетитору з математики онлайн в ігровій формі  провести іспит, щоб зрозуміти і сторони. Таку ж саму схему можливо повторити і з інших предметів.